Rubriky:

Motocykly

GP Brno letos skončila v plusu, v pátek začne prodej lístků

23. listopadu 2017 09:18 - Brno
(Aktualizováno: 23. listopadu 2017 11:12)

Hospodaření motocyklové Grand Prix v Brně skončilo v letošním roce v plusu čtyři milióny korun. Novinářům to dnes řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Doplnil, že to ale bylo díky finanční podpoře státu, kraje a města, které do akce daly přes 100 miliónů korun. Závod mistrovství světa navštívilo 194 000 lidí a na vstupenkách se vybralo 72 miliónů korun, o osm miliónů více než loni, doplnil Adam Svoboda, tajemník spolku kraje a města, který Velkou cenu podruhé pořádal.

 

Miroslav Homola, Právo

V pátek se začnou prodávat vstupenky na příští ročník. V první vlně budou o 200 korun dražší než letos, postupně se bude cena zvyšovat. Cena vstupenek začne na 1490 korunách. Závody se pojedou od 3. do 5. srpna.

Náklady letošního ročníku byly skoro 170 miliónů. Největší položku 104 miliónů činil zalistovací poplatek na zisk licence na pořádání závodů od promotérské společnosti Dorna. Příští rok se zvýší zhruba na 111 miliónů.

Na letošní ročník dalo ministerstvo školství 70 miliónů, kraj 20 miliónů a Brno deset miliónů. Podle analýzy ale návštěvníci utratí během závodů peníze, ze kterých stát utrží na daních kolem 200 miliónů. Podle Vokřála ekonomické situaci pomohl i dobrý kurz koruny vůči euru, díky čemuž se snížily peníze vynaložené na zalistovací poplatek.

Na příští rok bude spolek od ministerstva podle Vokřála žádat 70 miliónů stejně jako pro letošní ročník. Politici už o tom jednali se zástupci ministerstva a po sestavení nové vlády budou pokračovat. Hejtman Bohumil Šimek (ANO) doplnil, že se povedou jednání i o tom, aby se podpora Grand Prix a úhrada zalistovacího poplatku dostala trvale do rozpočtu některého z ministerstev nebo do rozpočtu státu.

V pátek v poledne začne prodej vstupenek na příští rok. "Budou se prodávat vstupenky na všechny přírodní tribuny, sedadlové tribuny a na kemp," uvedl Vokřál. Vstupenky Silver začínají na 1490 korunách, Gold na 1890 korunách, sedadlové tribuny, které umožňují pohyb po celém areálu a všech přírodních tribunách, začínají na ceně 2490 korun a Camp A vstupenky budou ke koupi za 3990 korun.

Vokřál však uvedl, že i když se cena lístků zvýší, stále budou nejlevnější v Evropě. Podle něj je také dobře, že se začnou prodávat brzo. Na loňský ročník se začalo prodávat až po Vánocích, což spolu se špatným počasím mělo za následek ztrátu skoro 28 miliónů korun. Na letošní ročník byly lístky k dostání už loni před Vánocemi a i přes déšť se Velká cena dostala do plusu. Z loňské ztráty už spolek zaplatil zhruba třetinu a zbývá mu doplatit kolem 17 miliónů korun.

Grand Prix přitom donedávna hrozil zánik. Její předešlý pořadatel Automotodrom Brno už ji nechtěl pořádat kvůli její ztrátovosti, kterou způsoboval především zalistovací poplatek. Politici se proto dohodli na tom, že Velkou cenu zachrání, protože dělá městu i regionu dobrou reklamu a navštěvují ji desítky tisíc lidí.

Proto město a kraj založily spolek a domluvily se s Dornou na pořádání pěti ročníků. Zatím spolek uspořádal dva ročníky, loni a letos, přičemž zalistovací poplatek se každoročně zvedne o několik miliónů korun.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly