Haydena srazil týmový kolega, k titulu míří Rossi

ESTORIL

Valentino Rossi má po předposledním závodu mistrovství světa v královské motocyklové třídě MotoGP blízko k celkově osmému titulu. Italský fenomén vytěžil z obrovské chyby Španěla Daniela Pedrosy, který v úvodu portugalské Velké ceny ve snaze o předjetí srazil týmového kolegu a dosud vedoucího muže pořadí Nickyho Haydena z USA.

Rossi na yamaze pak sice ve strhujícím finiši prohrál o dvě tisíciny s Tonim Eliasem ze Španělska, ale převzal vedení v šampionátu. Rossi ještě před srpnovou GP České republiky ztrácel 51 bodů, ve Valencii za dva týdnu ale bude hájit osmibodové vedení a míří k šestému titulu za sebou v nejsilnější kategorii.

Dvojnásobný mistr světa v nižších třídách Pedrosa se dopustil osudné chyby v pátém kole v levotočivé zatáčce, kdy se zvnitřku pokusil předjet aktuálně třetího Haydena v době, kdy ještě všichni jezdci byli pohromadě. Loňskému šampionovi třídy do 250 ccm podklouzlo kolo, Američana strhl na zem a pro oba jezdce týmu Repsol Honda skončil závod v kotrmelcích. Vůbec první výpadek v sezoně Hayden těžce nesl a na cestě do depa dával průchod emocím hlasitými nadávkami a divokou gestikulací.

Zdramatizoval se i boj ve dvěstěpadesátkách

Ital Andrea Dovizioso zdramatizoval boj o titul mistra světa v závodech silničních motocyklů v kubatuře do 250 ccm. Předloňský šampion stopětadvacítek vyhrál na hondě dnešní portugalskou Grand Prix a odložil korunovaci lídra pořadí Jorgeho Lorenza ze Španělska. Jakub Smrž, který při sobotním pádu v kvalifikaci utrpěl lehký otřes mozku, získal po startu z patnácté pozice pět bodů za jedenácté místo.

Lorenzo dnes dojel pátý a Dovizioso na něj ztrácí po druhém prvenství v sezoně jen 13 bodů. Vítěz posledního závodu za dva týdny ve Valencii jich získá 25. Doviziosa doprovodili v Estorilu na stupně vítězů Japonec Hiroši Aojama a Alex de Angelis ze San Marina, kteří se perou o konečné třetí místo. Dovizioso s oběma sváděl většinu závodu urputnou bitvu ve vedoucí skupině a Japonce porazil jen o 15 tisícin sekundy.

Smrž po nepovedeném startu sice pět míst ztratil, ale už po pěti kolech se na bodované pozice vrátil a ve druhé polovině místo na začátku druhé desítky pořadí udržel. V celkovém pořadí zůstal dvanáctý.

Pešek dojel čtvrtý

Motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil čtvrté místo v dnešním předposledním závodu mistrovství světa třídy do 125 ccm v Portugalsku. Na okruhu v Estorilu bodoval i Karel Abraham, jenž projel cílem jako jedenáctý a po týdnu opět vylepšil své životní maximum. Suverénním vítězem závodu se stal zatím jediný letošní mistr světa Alvaro Bautista ze Španělska, který na aprilii vyhrál už poosmé.

Peškovi se nezvykle povedl start ze třetího místa, později jej ale zbrzdila havárie jednoho ze soupeřů před ním a musel dotahovat skupinku bojující o druhé místo. Tovární jezdec týmu Derbi v ní na konci dlouhé cílové rovinky těsně předjel Španěla Juliana Simona. V celkovém pořadí se na pouhé dva body přiblížil pátému Sergiu Gadeovi ze Španělska.

Šestnáctiletý Abraham zajel životní kvalifikaci, v níž skončil desátý, a v závodě potvrdil výkonnostní skok. Bodoval už podruhé za sebou, v minulém závodě získal tři body za třináctou pozici, dnes jich přidal pět.