Ostatní

Živě

Extrémní výkony nadchly. Králem siláků se stal Čech

24. června 2019 13:04 - Praha/Litovel

Dřina, dřina, se kterou se dokáže popasovat jen pár lidí na světě. Desetitisícové město Litovel přivítalo v neděli siláky z celého světa. Síly změřili strongmani do 105 kilo z Česka, Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Japonska, Anglie, Ruska, Ukrajiny a dalších zemí. Bojovali o titul nejsilnějšího muže na poháru World Grand Prix, který nesl název Memoriál Gustava Frištenského. Králem se stal po pěti disciplínách domácí závodník Jiří Tkadlčík.

Valerie Mirić Tkadlčíková

Brutální výkony si nenechaly ujít dva tisíce fanoušků. "Davy lidí, atmosféra, nic z toho jsem nikdy předtím na závodech neviděl, byla to opravdu show," byl překvapený Tyson Morrissy z Austrálie, vítěz několika Arnold Classic a suverénně nejsilnější muž Austrálie ve střední váze.

První disciplína odstartovala sérií neskutečných výkonů, ale i mnohdy nezdařených pokusů. Tlaková kombinace, kdy se zvedaly tři různé předměty nad hlavu – sud o váze 100 kg, jednoručka o váze 105 kg a nakonec loglift (dřevěná kláda) o váze 155 kg.

Memoriál Gustava Frištenského, tohle byla velká dřina.

U extrému se setrvalo i po zahajovacím trojboji. Závodníci museli opět zvládnout tři stanoviště - zvednout klasickou osu, elephant bar osu a poté auto – a to v co nejkratším čase. Zvednutí auta o váze přibližně 330 kg bylo tady už „oddychovou" částí.

Přenášení 450 kg jařma neboli super yoku, tohle byla další zkouška. Siláci museli ujít 15 metrů v co nejkratším čase.

Předposlední disciplína byla zkouškou ramen závodníků, kdy na speciální konstrukci "Viking Press" bylo naloženo 194 kg a úkolem bylo zvednout ji co nejvícekrát v časovém limitu.

Vyhlášení vítězů na Memoriálu Gustava Frištenského.

Poslední část byla na strongmana akci netradiční, avšak světově velmi známá jako disciplína tzv. Skotských her. Jednalo se o "Stone Put," neboli hod kamenem, kdy měl každý závodník tři pokusy na odhod z místa co nejdále jednou rukou. Kámen vážil 7,5 kg.

Po sečtení bodů se stal celkovým vítězem Jiří Tkadlčík, loňský vítěz World Ultimate Strongman Championship, který utekl zbytku startovního pole, a odnesl si nejen zlatou trofej, inspirovanou Svatováclavskou helmou z dílny moravského kováře, ale také titul za dosažených 53 bodů. Stříbrná příčka patřila Rusku a Artemu Kobanovi, získal 41 bodů, čtyři body na druhou příčku ztratil bronzový Tyson Morrissy.

lik, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní

Tour de France 2019

106. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France začíná v sobotu 6. července v Bruselu a vyvrcholí v neděli 28. července v Paříži. Z loňského roku vítězství obhajuje velšský cyklista Geraint Thomas. Z Čechů se letos na startu představí pouze Roman Kreuziger.