Rubriky:

Ostatní

Tomíčkův memoriál vyhrál Dán Iversen, i když finále musel jet po pádu nadvakrát

8. září 2019 19:13 - Praha

Dánský plochodrážník Niels Krisitan Iversen, který je pravidelným účastníkem Grand Prix vyhrál na pražské Markétě už 51. ročník Tomíčkova memoriálu a po osmi letech tak zněla hymna jeho země pro vítěze tradičního klání na památku tragicky zesnulého Luboše Tomíčka, jenž podlehl následkům pádu ve finále pardubické Zlaté přilby 1968.

 

Ondřej Deml, ČTK

Pád zasáhl i do průběhu finálové jízdy letošního memoriálu, naštěstí s ne tak fatálními důsledky. V čele jedoucího Iversena srazil Australan Jack Holder, mladší bratr loňského vítěze Tomíčkova memoriálu. Letos Chris Holder nezvládl závod poslední šance a skončil až pátý. Jeho bratr se po vyloučení z finálové jízdy na stupně vítězů také nedostal.

Zleva Jan Kvěch z ČR, Niels Kristian Iversen z Dánska, Tero Aarnio z Finska, Martin Ivačič ze Slovinska.

Ondřej Deml, ČTK

Pódium mělo výhradně skandinávské obsazení, vítěze na ně doprovodil druhý Švéd Sundström a třetí Fin Aarnio, největší překvapení závodu. Z pěti českých jezdců se mezi nejlepší nikdo nedostal, nejúspěšnější byl nedávný mistr Evropy do 19 let Jan Kvěch, jenž obsadil osmé místo.

Parádní souboj Holdera s Iversenem

Více než tisícovku diváků na Markétě, kde už se rozběhla rekonstrukce, zvedal hned od startu finále se sedaček velmi těsný souboj dvou nejlepších plochodrážníků základního rozpisu Jacka Holdera s Iversenem. V předposledním kole se však dostali do kontaktu, po němž skončil Iversen na zemi a zastavil ho až nafukovací mantinel.

Vítěz Niels Kristian Iversen z Dánska při finálové jízdě.

Ondřej Deml, ČTK

Zatímco sedmatřicetiletý Dán po drobném ošetření nastoupil k opakované jízdě o trofej, Jack Holder z ní byl vyloučen. Finále se tak jelo nakonec pouze se třemi jezdci.

Nejlépe do něj odstartoval sice z vnitřní dráhy Sundström, ale Iversen, který jel ještě v sobotu večer závod Grand Prix v dánském Vojensu, si našel skulinku k předjetí a nenechal nikoho na pochybách, že prvenství z letošního Tomíčkova memoriálu bude patřit jemu.

„Smutek střídá radost, tak už to chodí nejen v plochodrážním životě. V sobotu mi doma těsně unikl postup do semifinále, v Praze jsem si na to dal hojivou náplast, i když po tom pádu mě bolí celé tělo. Ale duši je dobře," líčil Dán.

Memoriál Luboše Tomíčka, mezinárodní závod na ploché dráze v Praze:
1. Iversen (Dán.)
2. Sundström (Švéd.)
3. Aarnio (Fin.)
4. J. Holder (Austr.)
...8. Kvěch
9. Franc
10. Smetana
12. Chlupáč
14. Holub
16. Škurla (všichni ČR)
Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní