Rubriky:

Rallye

BARTH Racing se vrací na Rallye Dakar. V Saudské Arábii zaútočí čtyřkolkář Tůma

6. listopadu 2019 07:44 - Pardubice

Velký návrat do nejnáročnější motoristické soutěže světa hlásí tým BARTH Racing, když se po roční odmlce znovu zúčastní slavné Rallye Dakar. Ta se premiérově pojede v Saudské Arábii. Naděje pardubický tým vkládá do jediného závodníka – čtyřkolkáře Zdeňka Tůmy. „Naše šance jsou vysoké. Zdeněk při obou startech Dakar dokončil, neustále se zlepšoval. Už má zkušenosti a v dunách je navíc velmi silný. Věřím, že se může dostat i k první pětce," naznačuje ambice šéf stáje Michal Burkoň.

 

Barth Racing

Po jedenácti ročnících v Jižní Americe se legendární Dakar premiérově uskuteční na Středním východě. Arabské dobrodružství vypukne 5. ledna 2020 v přístavu Džidda a po dvanácti etapách vyvrcholí v nově budovaném zábavním centru Kiddija. U toho BARTH Racing nechtěl chybět.

„Když pořadatel oznámil, že závod přesunuje do Saudské Arábie, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme. Zatím moc nevíme, co od tamního prostředí očekávat. Informací je málo. Oproti Jižní Americe je to ale z několika pohledů lepší destinace. Nachází se o dost blíž, není tam tak velký časový posun a zdravotní péče je zajištěná na nejkvalitnější úrovni," prohlásil Michal Burkoň.

V Saudské Arábii zaútočí na přední příčky čtyřkolkář Zdeněk Tůma v barvách týmu BARTH Racing.

Barth Racing

Do saudskoarabského království zamíří český tým v čele se zkušeným čtyřkolkářem Zdeňkem Tůmou. Ten se v roce 2017 na Dakaru zaskvěl dvanáctým místem, o rok později skončil patnáctý. Letos chce s vyladěnou Yamahou Raptor 700 do elitní desítky.

Informace o novém "Dakaru" poctivě vstřebává. Trať vedoucí přes obrovskou poušť Rub al-Chálí, kde jsou až 250 metrů vysoké duny, by mu měla vyhovovat. „Trasa má být dlouhá šest tisíc kilometrů. Start bude na březích Rudého moře, pak nás čekají hory, kamenité cesty a šotoliny. Předpokládám, že to bude něco podobného jako v Maroku. Druhá polovina, až se dostaneme k Rijádu, povede prakticky stále v písku. To by mi mělo sedět," věří si Tůma, jediné želízko týmu BARTH Racing.

Pardubická stáj nikoho dalšího neoslovovala. „Zcela záměrně. Přesně nevíme, do čeho jdeme, je tam spousta otazníků a neznámých. Celkově nás pojede šest. V minulých letech nás bylo i čtyřiadvacet, což už bylo poměrně náročné na logistiku," vysvětlil Burkoň.

Dobrodružství s touaregem

Duny Saudské Arábie tak ochutná jen Tůmova čtyřkolka a dvě doprovodná auta. V asistenčním vozidle pojedou mechanici, kteří se budou starat jen o závodníka, aby měl po technické stránce vše co nejlépe připraveno. BARTH Racing doplní další vůz, Volkswagen Touareg, který bude řídit moderátor Vlasta Korec. „Stejně jako v minulosti budou pro Českou televizi přinášet zákulisní informace a přibližovat krásy Saudské Arábie," nastínil majitel Autocentra BARTH, který se bezpečnostních rizik v muslimské zemi příliš neobává. A to ani po zářijových raketových útocích dronů na tamní rafinerie „Respekt z toho samozřejmě mám. Ale myslím si, že si tam nedovolí nic podcenit. Určitě udělají vše, aby tam bylo bezpečno."

rjm, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2020

Filtr článků - Rallye


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.