S Čaginem se ruský prezident Medvěděv bál sednout do Kamazu

30. ledna 2011 14:27 - MOSKVA

Vladimir Čagin jezdí jako šílenec, tvrdí o něm prakticky všichni účastníci Rallye Dakar. „Někdy mám pocit, že snad neví, kde má jeho kamaz brzdu, pokud ji tam vůbec má,“ pravil s nadsázkou Aleš Loprais, jediný zahraniční jezdec, který dokáže porážet Cara z Tatarstánu, jak je sedminásobný vítěz Dakaru v kategorii kamiónů nazýván.

 

Daniel Garcia, ČTK/AP

„Jezdím rychle na trati i v soukromí, to nepopírám. Ale pokud chcete vyhrát tak náročnou soutěž, jakou je Dakar nebo Silk Way Rally, pak nemůžete spekulovat a brzdit. Mohu si to dovolit, protože mám skvělé technické zázemí,“ citují ruská média nejslavnějšího ruského závodníka, který je doma populárnější než Vitalij Petrov jezdící formuli 1 v týmu Renault.

Kamaz je zkratkou Kamských automobilových závodů, sídlících ve městě Naběrežnyje Čelny u řeky Kamy v Tatarstánu. Peníze na závodní kamióny tu nejsou problém. Když Čagin rozbil ve Francii svůj vůz pár dní před naloděním, odtáhli mu ho do Ruska a opravený poslali do Ameriky letecky…

„My se musíme vejít do rozpočtu jednoho miliónu eur, kamazy hospodaří podle mých informací s dvousetnásobkem. Včetně vývoje, výroby, přípravy, zázemí,“ tvrdí Loprais. Realita je prý menší, ruské zdroje o ní taktně mlčí. V každém případě má ale tovární tým vše, co potřebuje, a navíc několinásobně jištěné. Včetně fyzioterapeutů, kuchařů, lékařů, o různých technických specialistech nemluvě.

Kamión dostal darem

Kamaz má také velkou podporu ruské vlády. Zatímco ministr sportu Vitalij Mutko svezení s Čaginem neodolal a poté prý chvíli nepromluvil ani slovo, prezident Dmitrij Medvěděv se ke svezení přemluvit nenechal a jen zdvořile poděkoval. Darem dostal jeden závodní kamión. Kamaz bude hlavním sponzorem příštího ročníku Dakaru. Podporu státu má i myšlenka, aby se Dakar přesunul do Ruska nebo se tu jel alespoň v roce 2014 s cílem v olympijském Soči.

Ruský prezident Dmitrij MedveděvRuský prezident Dmitrij Medveděvfoto: Reuters/Michail Klimentyev

Čagin letos vyhrál Dakar posedmé, čímž překonal Karla Lopraise a v jednačtyřiceti letech má jasný úkol – vyhrát Dakar desetkrát, aby porazil i Stéphana Peterhansela, který má na kontě celkem devět triumfů v kategorii motocyklů a automobilů.
Korunním princem je 26letý Eduard Nikolajev, který skončil při premiéře na Dakaru třetí. Sestavu doplňují Ilgizar Mardějev s Arturem Ardavičusem, kteří jsou připraveni při problémech poskytnout cokoli ze svého vozu.

Karel Felt, Právo

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: