Rubriky:

Rallye

Láska přinesla titul, Hänninen ale nemá dost

26. října 2011 12:47 - PRAHA

Sto deset let čekala mladoboleslavská automobilka na titul v mistrovství světa v rallye. Žádný z velikánů tuzemské ani zahraniční závodní scény nedokázal pro Škodu vybojovat celkové prvenství. Až finský pilot Juho Hänninen ve Škodě Fabii S2000 při Katalánské rallye zpečetil titul v kategorii SWRC.

 

skoda-auto.cz

Sázka na rodáka z Punkaharju se českému továrnímu týmu vyplatila. Už po třech letech. Po roce rozkoukávání Fin v loňské sezóně vyhrál pro Škodu titul v seriálu Intercontinental Rallye Challenge (IRC). „Je super být šampiónem,“ culil se tehdy.

Letos jej tým nasadil do mistrovství světa třídy SWRC s nevyřčeným úkolem v podobě titulu. Hänninen sezónu skvěle rozjel. Byl druhý v Mexiku, na Sardinii, vyhrál v Řecku a ve Finsku. Cesta ke zlatu byla vydlážděná. Jenže v Německu havaroval, chyboval i ve Francii. „Před startem ve Španělsku jsem byl pořádně našponovaný. Čekal jsem cestu k titulu jednodušší,“ připustil, když vyhrál poslední díl šampionátu. „Zlatá tečka,“ řehtal se v depu, když ho mechanici zkrápěli šampaňským.

Hodně se mu ulevilo. „Sám jsem se dostal do situace, v níž jsem vůbec být nemusel,“ káral sám sebe za hloupé chyby v předchozích soutěžích. Slavit mohl i s přítelkyní, jíž je Sirrku Rajalaová, moderátorka helsinské stanice Radio Nova.

Vedení týmu chtělo pilotovi vytvořit maximální komfort. I proto udělalo výjimku v nepsaných pravidlech a partnerka některého z jezdců směla na závod. „Doprovázela mě poprvé. Byla důležitá pro moji pohodu,“ lebedil si Hänninen. Právě od seznámení s rusovláskou s velkýma očima před dvanácti měsíci najel Fin na vítěznou vlnu.

A titulem v SWRC nehodlá ukončit letošní sezónu, v níž bral rovněž výhry na Kanárských ostrovech, Ukrajině a Azorské rallye, tedy podnicích šampionátu IRC. Přidal druhé místo ve Skotsku a třetí ve Zlíně. Průběžně je druhý o šest bodů za týmovým parťákem Janem Kopeckým. A zbývá už jen poslední závod na Kypru (3.–5. listopadu). „Záleží na týmu, zda mě nominuje. Ale chtěl bych dva tituly,“ vyhlásil jasný plán nenasytný Hänninen.

Radek Malina, Právo

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye