Jänner rallye ovládl Kopecký, druhým nejlepším Čechem byl Pech

7. ledna 2012 17:18 - FREISTADT

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál Jänner rallye, úvodní závod mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Druhé místo obsadil na většinou zasněžených tratích v Rakousku jeho týmový kolega Juho Hänninen z Finska, třetí skončil nejlepší z domácích jezdců Beppo Harrach.

 

Škoda Motorsport

Výsledky Hänninena, Harracha a dalších rakouských pilotů se ale do českého šampionátu nezapočítávají. V redukovaném pořadí tak za Kopeckým, startujícím s vozem Škoda Fabia S2000, skončil druhý Václav Pech s mini, body za třetí místo si připsal Pavel Valoušek s peugeotem.

Kopecký se dostal do čela Jänner rallye dnes po třináctém měřeném testu a ve zbývajících pěti rychlostních zkouškách vedení bezpečně udržel. Devětadvacetiletý závodník využil skutečnosti, že Hänninen i Rakušan Raimund Baumschlager měli na sněhové a zledovatělé trati menší problémy a neudrželi své vozy v ideální stopě. Druhého Hänninena nakonec Kopecký porazil o 40 sekund.

"Byla to hodně těžká rallye, která se jela v obtížných podmínkách. Náš výkon postupně gradoval a nakonec se nám podařilo vstoupit do sezony vítězstvím, což je příjemné," řekl Kopecký.

Podmínky rallye, která se konala nedaleko českých hranic, byly složité i proto, že posádky v týdnu trénovaly většinou na mokrých tratích, při soutěži se ale na trati střídalo mokro, sníh a led. "Takže spíše než o volbě pneumatik to bylo o tom neudělat chybu," podotkl Kopecký, který v pátek jednu udělal. "Ale naštěstí neměla vážné následky. V sobotu bylo několik složitějších momentů, ale nic vážného se nestalo," řekl.

Jeho týmový kolega Hänninen vyhrál první etapu, na dvanáctém testu ale chyboval a byl rád, že vůbec mohl v rallye pokračovat. "Ve velké rychlosti jsem se na ledu třikrát otočil. Měl jsem kliku, že jsem nic netrefil," přiznal Hänninen, který kvůli tomu ztratil téměř minutu. Nakonec ale druhé místo bral jako solidní vstup do sezony, ve které bude jeho hlavním úkolem vyhrát seriál IRC.

Pozici druhého nejlepšího Čecha vybojoval pro sebe Pech, který byl celkově pátý. Trojnásobného vítěze Jänner rallye ale zajímalo hlavně pořadí českého šampionátu. "A z toho jsem nadšený, jsou to dobré body. S autem nebyl sebemenší problém. Nejtěžší bylo udržet ho na silnici. Podklad se střídal až překvapivě často," řekl Pech.

Druhým dílem MMČR bude Valašská rallye, která se uskuteční 23. a 24. března.

Výsledky Jänner rallye:
1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia S2000) 2:54:20,4,
2. Hänninen, Markkula (Fin./Škoda Fabia S2000) -40,1,
3. Harrach, Schindlbacher (Rak./Mitsubishi Lancer Evo IX) -1:17,1,
4. Baumschlager, Wicha (Rak., Něm./Škoda Fabia S2000) -1:17,3,
5. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) -1:49,4,
6. Valoušek, Hrůza (Peugeot 207 S2000) -2:25,9,
...8. Orsák, Šmeidler (Mitsubishi Lancer Evo IX) -5:45,9,
10. M. Semerád, Ceplecha (Mitsubishi Lancer Evo IX) -6:37,8,
14. Tlusťák, Škaloud (Škoda Fabia S2000) -9:20,7.

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.