Lopraisovo heslo Neusínej nefungovalo. Posádka byla kvůli spánku krůček od tragédie

12. ledna 2012 17:12 - PRAHA

Smutná ironie. Aleš Loprais propaguje speciální energetický nápoj pro řidiče s jednoznačným heslem Neusínej, za ošklivou havárii jeho posádky na Rallye Dakar přitom mohl mikrospánek, který na rovném spojovacím úseku přemohl mechanika Petra Almášiho, jenž byl v tu chvíli za volantem.

 

Sport.cz s použitím www.loprais.cz

Reklamní sdělení na plechovce Loprais drinku hovoří jasnou řečí. Na posádku Tatry Jamal ale imperativ Neusínej nefungoval. Po namáhavé první části rychlostní zkoušky deváté etapy z Antofagasty do Iquique čekal posádky přesun po asfaltu k druhému měřenému úseku dne. Loprais proto půjčil volant Almášimu a na místě spolujezdce jej brzy přemohla únava, stejně jako navigátora Michala Ernsta.

„Člověk si po 400kilometrové rychlostní zkoušce oddychne, spadne z něj napětí, koncentrace poleví. Navíc je obrovské vedro a když se má jet sto kilometrů jen rovně, tak to spolehlivě uspí,“ vysvětloval Ernst reportérovi Českého rozhlasu.

Klesnutí víček bohužel nezabránil ani Almáši a malér byl na světě. „Auto jelo docela rychle, kolem sta kilometrů v hodině. Jak sjelo z asfaltky, která vedla na asi dvoumetrovém náspu, hned se zapíchlo do písku a šlo dvakrát přes čumák. Rána veliká, nic příjemnýho,“ líčil Ernst.

Zkušený navigátor vyvázl z hrozivého karambolu bez vážnějšího zranění, Loprais utrpěl zlomeniny dvou obratlů. Přesto se dokázal z kabiny sám vyškrábat a spolu s Ernstem vytáhli Almášiho, který na čas ztratil vědomí a pozdější lékařské vyšetření u něj odhalilo otřes mozku.

pn, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.