Rubriky:

Rallye

Bouřka, popadané stromy a strašná rána! Phoenix do cíle nedoletěl

15. srpna 2017 19:00 - Veszprém

Vše pro Dakar! Minulý víkend se nesl pro tým Tatra Buggyra Racing ve znamení dalšího podniku Světového poháru v cross country HunGarian Baja. Přestože nově složená posádka Šoltys – Kalina – Šikola při své premiéře závod nedokončila, s jejím účinkováním panuje spokojenost. Po obrovské bouřce narazila na extrémní podmínky. Reportáž včetně pohledu do pilotní kabiny si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

Buggyra media

Nová ekipa složená z absolutních nováčků, pilota Martina Šoltyse a palubního mechanika Tomáše Šikoly plus nestárnoucího veterána Josefa Kaliny, které přijel podpořit do Maďarska i Martin Kolomý stále čekající na návrat techniky ze Silk Way Rally, si vedla nad očekávání.

„Z našeho pohledu byla HunGarian Baja nikoli o konečném výsledku, ale o možných dakarských perspektivách nově složené posádky. V této chvíli se zdá, že může v pohodě fungovat, což je pro mě ze strategického hlediska důležitější než bedna za každou cenu," poukazuje v tiskové zprávě týmový manažer Jan Kalivoda.

Přitom umístění na stupních vítězů se jevilo jako reálné i poté, co v předposlední etapě Tatra Phoenix pilotovaná Šoltysem prorazila ve velké rychlosti pneumatiku a došlo k několika poruchám řídícího systému. „Až do té doby kluci vedli, takže jsme řešili, jestli auto zprovoznit, nebo nepokoušet osud a Martinova namožená záda. Přestože poruchy byly snadno odstranitelné, rozhodli jsme se pro druhou variantu," líčí David Vršecký, přičemž odmítá prozradit, jak dopadlo hlasování. „V této chvíli šla demokracie stranou. Nic proti HunGarian Baja, ale před touto posádkou a Phoenixem stojí opravdu větší výzvy."

Kalina zavzpomínal na dakarské začátky

S rozhodnutím managementu se ztotožnil i Josef Kalina. „Měl jsem plnit roli navigátora a jakéhosi mentora v jedné osobě. S tak nezkušenou posádkou jsem závodil naposled v dakarských začátcích, což je opravdu hodně dávno. Pokud budu nominován na Dakar, rád to s nimi zase zkusím, což vypovídá o jejich kvalitách. Martin ukázal, že zvládá kombinaci taktiky a jízdy na krev, Tomáš byl po celou dobu v klidu, pracoval precizně. Jasně, Dakar je o něčem hodně jiném, ale v těch klucích to je."

I přes jisté zklamání z nedokončené premiéry je nakonec spokojený i sám Šoltys. „Původně šlo o seznámení s Phoenixem, pak jsem najednou vedl a dlouho to vypadalo na vítězství. Do toho přišel kámen a velký náraz, při kterém jsem si bolestivě hnul se zády, zároveň jsme prorazili přední pneumatiku, ale celkově se maďarská mise povedla," říká pilot s odstupem času. „Nevím, jestli mám vzhledem k minimálním zkušenostem nějaké právo na hodnocení, každopádně s celým týmem jsem si sedl a Phoenix dokázal, že někdy umí opravdu i lítat..."

dos, Sport.cz

Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye