Rubriky:

Rallye

Nechci se je svézt, budu závodit, slibuje autokrosový šampión před premiérou na Dakaru

30. listopadu 2017 07:44 - Pardubice

Velká premiéra čeká autokrosového šampióna Borise Vaculíka. Postaví se totiž v barvách závodního týmu BARTH Racing na start slavné Rallye Dakar, když usedne za volant soutěžního vozu. Roli navigátora přijal Martin Plechatý. „Dojet až do cíle by bylo fajn, ale nechceme se jen svézt. Chceme závodit," říká Vaculík. Klíčové podle posádky bude zvládnout první týden soutěže, který se odehraje v dunách.

 

Barth Racing

Pro Martina Plechatého bude nadcházející účast čtvrtou dakarskou zkušeností (jednou jel s Josefem Macháčkem v bugině a dvakrát na čtyřkolce), Boris Vaculík vyráží do Jižní Ameriky poprvé. „Těším se, ale zároveň je tam cítit trocha napětí. Už aby to začalo," usmívá se znojemský pilot, který v roce 2015 vybojoval titul českého mistra v královské autokrosové kategorii SuperBuggy a do světa cross country a dálkových soutěží premiérově nahlédl teprve vloni v Maďarsku.

Jako dítě obdivoval Lopraise

„Autokros je úžasný, ale bylo třeba posunout se dál. Vždycky mě lákaly dálkové soutěže. Dakar jsem sledoval už jako dítě, fandil tatrovkám a liazkám, obdivoval Karla Lopraise i další české závodníky," vysvětluje jezdec, který se v autokrosu vypracoval až k titulu mistra republiky a pravidelným účastem v podnicích mistrovství Evropy.

Se svým novým parťákem Martinem Plechatým letos nastoupil už ve třech soutěžích. Nejlepším výsledkem pak bylo čtvrté místo na soutěži v Polsku. „Poprvé jsem měl k dispozici auto, se kterým v lednu pojedu Dakar. Plán byl získat zkušenosti, posbírat co nejvíce dat a sehrát se s Martinem. Myslím, že se nám v rámci možností podařilo zajet i výborný výsledek," konstatuje Vaculík, s tím, že dobře ví, že pokud chce být úspěšný, musí ještě hodně věcí vylepšit.

Malé vítězství? Přejet přes duny

Poslední týdny před startem Dakaru 2018 proto Vaculík věnuje fyzické i taktické přípravě. „I když nejsem závodník profesionál a mám normální civilní zaměstnání, nechci nic ponechat na náhodě. Čeká nás čtrnáct těžkých měřených úseků, první týden navíc prakticky celý v písku, se kterým mám zatím málo zkušeností. Proto nemám žádné konkrétní plány na umístění. Malé vítězství pro nás bude už to, když se bezpečně dostaneme přes duny do Bolívie. No a pak by se vidělo," tvrdí závodník.

„Základ je dobře zvládnout prolog a vytvořit si dobrou startovní pozici do dun. V nich neudělat žádnou chybu, hlavně navigační. Od druhého týdne rallye pak začnou povrchy, na kterých to Boris umí z autokrosu. Kdyby se vše sešlo a vydržela technika, pak věřím, že bychom mohli dojet až do cíle. Pozice v první třicítce mezi automobily by byla super," nebojí se vytýčit konkrétnější cíle navigátor Plechatý.

Posádka Boris Vaculík – Martin Plechatý vyráží do Jižní Ameriky v úterý 2. ledna. Rallye Dakar 2018 startuje v sobotu 6. ledna v peruánském hlavním městě Lima, cílovou destinací je v sobotu 20. ledna argentinská Córdoba.

rjm, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye