Živě

Bizarní chyba, závod museli zastavit! Pak triumfoval Nor

26. července 2021 01:21 - Tokio

Kristian Blummenfelt získal olympijské zlato v triatlonu. Norský favorit vyhrál závod na 1,5 km plavání, 40 km jízdy na kole a 10 km běhu v Tokiu v čase 1:45:04. Stříbro vybojoval Brit Alex Yee, třetí skončil Novozélanďan Hayden Wilde. Závod začal se zpožděním po opakovaném startu, protože část plavců zastavil člun u mola.

 

Hannah Mckay, Reuters

Sedmadvacetiletý Blummenfelt se však nenechal rozhodit a díky nástupu v závěru zařídil Norsku premiérovou triatlonovou olympijskou medaili. "Tohle je chvíle, o níž jsem snil spoustu let," řekl rodák z Bergenu, který má letos skvostnou formu. Vyhrál světové závody v Jokohamě i Lisabonu ve druhé polovině května. Dnes měl podobnou taktiku.

"Nemám v nohou takovou rychlost, abych bojoval s klukama až na modrém koberci, takže jsem věděl, že se musím utrhnout. Zhruba pět minut před cílem jsem za to vzal a doufal, že je zlomím. Byl to úžasný pocit, když jsem získal malý náskok. A ještě hezčí bylo vbíhat do poslední stovky metrů a vědět, že jsem vyhrál," dodal držitel rekordního světového času na poloviční ironmanské trati.

Start mužů v Odaiba Marine Parku se musel opakovat kvůli bizarní chybě organizátorů. Těsně u mola totiž nepochopitelně zůstal stát motorový člun vysílací společnosti, takže část triatlonistů nemohla skočit do vody. Zbytek museli pořadatelé narychlo zastavit na skútrech, protože zvukové signály triatlonisté neslyšeli.

Na špici pole triatlonistů nakonec zůstal osamocený Kristian Blummenfelt z Norska.

Hannah Mckay, Reuters

Jedním z těch, kteří absolvovali zbytečných zhruba padesát metrů navíc, byl pozdější vítěz Blummenfelt. "Viděl jsem loď a přišlo mi to hodně zvláštní. Když jsem skočil do vody, říkal jsem si, že nás asi odvolají, takže jsem se snažil plavat uvolněně a brát to pozitivně, jako rozcvičku navíc," řekl Nor.

Na druhý pokus už všechno proběhlo v pořádku a plaveckou část ovládl Francouz Vincent Luis. V cyklistice zvítězil Švýcar Andrea Salvisberg, který však hned v úvodu běžecké části náskok ztratil. Vedoucí skupinka se postupně smrskla na trojici Yee, Wilde, Blummenfelt. Norský triatlonista v závěrečném okruhu oběma rivalům utekl a v cíli měl na ně náskok 11, respektive 20 sekund.

Yee navázal na své slavné krajany bratry Brownleeovy a Británie je díky nim nejúspěšnější zemí triatlonových závodů na OH, kde měly premiéru v Sydney 2000. Jan Řehula tehdy vybojoval v Austrálii bronz.

Jonathan Brownlee dnes doběhl pátý a nenavázal na stříbro z Ria a bronz z Londýna. Jeho starší bratr Alistar šanci bojovat o zlatý hattrick neměl. Byl totiž diskvalifikován za potápění soupeře v červnovém závodu MS v Leedsu a do týmu se nedostal.

Závod žen s Češkami Vendulou Frintovou a Petrou Kuříkovou začne dnes ve 23:30 SELČ.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Triatlon:
Muži:
1. Blummenfelt (Nor.) 1:45:04
2. Yee (Brit.) -11
3. Wilde (N. Zél.) -20
4. Van Riel (Belg.) -48
5. J. Brownlee (Brit.) -49
6. McDowell (USA) -50
7. Bicsák (Maď.) -52
8. Iden (Nor.) -56
ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..