Živě

Krpálek znovu zlatý! Český hrdina předvedl ve finále neskutečný závěr

30. července 2021 04:43 - Tokio
(Aktualizováno: 30. července 2021 11:55)

Famózní úspěch. Český judista Lukáš Krpálek vybojoval na olympiádě v Tokiu zlato, tentokrát v kategorii nad 100 kg a zopakoval si tak triumf z Ria, kde zápasil o váhovou kategorii níž. Ve finále porazil v ikonické hale Budókan Gruzínce Gurama Tušišviliho na ippon. Bronz získali olympijský vítěz z let 2012 a 2016 Teddy Riner z Francie a Rus Tamerlan Bašajev.

 

Ondřej Deml, ČTK

Česká výprava slaví po kajakáři Jiřím Prskavcovi druhé zlato během jediného dne. Celkem má na kontě už šest medailí, z toho tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou, navíc díky tenistkám přibudou další dvě minimálně stříbrné hodnoty.

Třicetiletý český reprezentant vyřadil na cestě do finále Džaváda Mahdžúba z týmu uprchlíků, Uzbeka Bekmuroda Oltibojeva a v semifinále si poradil na wazari s domácím Hisajošim Harasawou. Ačkoliv Tušišviliho, mistra světa z roku 2018, dosud nikdy v kariéře neporazil a měl s ním bilanci 0:2, podařilo se mu prolomit čekání na nejdůležitějším turnaji.

Zase zlatý! Judista Lukáš Krpálek si vychutnává olympjský triumf.

Annegret Hilse, Reuters


Krpálek o Tutišvilim před utkáním věděl, že přemožitel Bašajeva ze semifinále je silný právě v začátcích zápasů. V úvodu se proto snažil přečkat jeho útoky a dokázal ustát několik možných bodovaných chvatů.

Za pasivitu sice dostal dva tresty, ale v poslední minutě se mu podařilo převzít iniciativu, dostal soupeře na zem a získal wazari.

V dobré pozici navíc nepolevil a ihned se mu podařilo dostat Tutišviliho i do držení. Když se z něj jeho o čtyři roky mladší soupeř nedokázal ani po deseti sekundách vymanit, mohl dojatý Krpálek slavit druhý olympijský titul.

Na Folimance vybuchl gejzír radosti a štěstí. Takhle se slavilo zlato Lukáše Krpálka

Sport.cz

Vítězkou v nejtěžší váze mezi ženami se stala Japonka Akira Soneová a vybojovala pro domácí zemi už deváté zlato. Ve finále kategorie nad 78 kg zdolala jednadvacetiletá mistryně světa z roku 2019 Kubánku Idalys Ortízovou, která dostala tři tresty za pasivitu. Ortízová obhájila stříbro z Ria, celkem už má čtvrtou olympijskou medaili včetně zlata z Londýna.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Judo:
Muži - nad 100 kg:
1. Krpálek (ČR)
2. Tušišvili (Gruz.)
3. Riner (Fr.) a Bašajev (Rus.)
5. Harasawa (Jap.) a Chammo (Ukr.)
7. Silva (Braz.) a Oltibojev (Uzb.).
Ženy - nad 78 kg:
1. Soneová (Japan)
2. Ortízová (Kuba)
3. Kindzerská (Ázerb.) a Dicková (Fr.)
5. Sü š'-jen (Čína) a Sayitová (Tur.)
7. Althemanová (Braz.) a Han Mi-čin (Korea)
roj, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..