Rubriky:

Atletika

Zemřel atletický guru Kváč. Trenér, který stál za úspěchy Kratochvílové

22. listopadu 2018 15:41 - Praha

Ve středu 21. listopadu zemřel ve věku nedožitých 87 let Miroslav Kváč. Atletický kouč, který se podílel na úspěších čáslavských atletů v čele se světovou rekordmankou v běhu na 800 metrů Jarmilou Kratochvílovou. O úmrtí legendárního trenéra informoval server atletika.cz.

 

CNC / Profimedia

Kratochvílová na mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983 získala zlato na čtyřstovce a osmistovce, štafetě na 4x400 metrů pomohla ke stříbru. Druhá byla i na OH v Moskvě na čtvrtce.

Jejím nezapomenutelným zápisem do historie byl světový rekord na 800 metrů 1:53,28 min., na který dosáhla při mítinku v Mnichově taktéž v třiaosmdesátém a který se dosud nepodařilo žádné závodnici překonat.

Rukopis na výkonech Kratochvílové Kváčovi přinesl respekt na mezinárodním poli.

Pod Kváčovým vedením vyrůstali i další úspěšní reprezentanti, např. J. Červenková, J. Hudec, P. Marinčič, H. Benešová a další. Současně se úspěšný kouč věnoval rozvoji atletiky nejen v Čáslavi.

K atletice jej naplno nasměroval rok 1968, kdy jej nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy stál místo v armádě. Za sportovní činnost i občanské postoje byl oceněn medailí Senátu.

pn, Sport.cz

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika