Živě

IAAF znovu prodloužila suspendaci ruské atletiky

11. března 2019 11:56 - Monte Carlo

Mezinárodní atletická federace IAAF prodloužila suspendaci Ruska kvůli systematickému dopingu, trvající od listopadu 2015. Zatím totiž nemá k dispozici data z moskevské laboratoře, která nedávno získala Světová antidopingová agentura WADA, a ruský svaz ještě neuhradil požadovanou finanční kompenzaci.

 

ČAS

Během suspendace mohou někteří ruští atleti závodit jako neutrální sportovci. Tento statut jim při splnění určitých podmínek týkajících se antidopingu schvaluje IAAF. Na začátku března tak mohla například výškařka Maria Lasickeneová v Glasgow získat titul halové mistryně Evropy. Oficiální ruská výprava byla na velké akci naposledy na mistrovství světa 2015 v Pekingu.

Ruská asociace (RUSAF) je kvůli dopingovým skandálům v trestu od 13. listopadu 2015 a světová federace její distanc prodloužila dnes už podesáté. Naposledy tak učinila loni v prosinci.

Na postoji vedení světové atletiky zatím nic nezměnila ani skutečnost, že loni v září Světová antidopingová agentura WADA uznala činnost Ruské antidopingové agentury RUSADA. To je jedna z podmínek k přijetí Ruska zpět do atletické rodiny.

IAAF požaduje po ruské straně úhradu nákladů na vyšetřování dopingového skandálu, který v roce 2015 rozpoutala McLarenova zpráva, a činnost specializované komise vedené Runem Andersenem. Podle odhadů jde o přibližně tři miliony dolarů (asi 68 milionů korun).

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.