Kipchoge vyhrál Londýnský maraton v druhém čase historie

Londýn

Londýnský maraton vyhrál v druhém čase historie 2:02:37 světový rekordman Eliud Kipchoge z Keni. Čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz si v ulicích britské metropole připsal rekordní čtvrté vítězství. Hvězdný domácí vytrvalec Mo Farah doběhl pátý, závod žen vyhrála Keňanka Brigid Kosgeiová.

Eliud Kipchoge ovládl maraton v Londýně.

Kipchoge běžel první maraton po loňském Berlíně, kde časem 2:01:39 stanovil světový rekord. Keňský suverén vyhrál už dvanáctý z třinácti maratonských závodů, ke kterým od roku 2013 nastoupil.

V Londýně se na druhé místo historického pořadí dostal Etiopan Mosinet Geremew (2:02:55), třetí doběhl jeho krajan Mule Wasihun (2:03:16). Šestatřicetiletý Farah, čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5000 a 10.000 metrů, na pátém místě marně usiloval o vylepšení svého evropského rekordu 2:05:11, zaostal za ním o 28 vteřin.

Kosgeiová se časem 2:18:20 zařadila na sedmé místo historických tabulek. Druhou polovinu závodu absolvovala téměř o pět minut rychleji než tu první a osobní rekord z loňského vítězného maratonu v Chicagu si vylepšila o 15 sekund.

Před krajankou a obhájkyní prvenství Vivian Cheruiyotovou měla pětadvacetiletá Kosgeiová v cíli bezmála dvouminutový náskok, před rokem bylo pořadí s podobným odstupem opačné. Trojnásobná londýnská vítězka Mary Keitanyová doběhla pátá.