Živě

Semenyaová neuspěla u CAS s odvoláním proti novému pravidlu IAAF

1. května 2019 12:15 - Lausanne

Dvojnásobná olympijská vítězka Jihoafričanka Caster Semenyaová neuspěla s odvoláním proti novému pravidlu mezinárodní federace IAAF, které zakazuje atletkám se zvýšenou hladinou mužských hormonů závodit na tratích od 400 metrů po jednu míli, pokud nepodstoupí hormonální léčbu. Sportovní arbitrážní soud (CAS) dnes konstatoval, že toto pravidlo je potřeba k zajištění spravedlivosti soutěžení.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Někdy je lepší reagovat tím, že nijak reagovat nebudete," napsala vzápětí na Twitteru Semenyaová. Olympijská šampionka z let 2012 a 2016 a trojnásobná mistryně světa je nejznámější atletkou, na kterou nové pravidlo dopadá. Osmadvacetiletá běžkyně má ještě možnost obrátit se během 30 dnů na švýcarský soud.

IAAF se rozhodla zavést kontroverzní pravidlo na základě odborné studie, podle níž mají atletky s odlišným sexuálním vývojem díky přirozeně vyšší hladině testosteronu výhodu ve srovnání s běžnou ženskou populací. Regule měla vstoupit v platnost již loni v listopadu, atletická federace ji ale odložila s tím, že vyčká na rozhodnutí arbitráže. Po verdiktu CAS začne pravidlo platit 8. května.

Podle nového pravidla budou muset atletky zahájit hormonální léčbu s cílem snížit hladinu testosteronu pod pět nanomolů na litr krve šest měsíců před startem. Pro letošní světový šampionát v Dauhá, který se uskuteční na přelomu září a října, udělá IAAF ještě ústupek. Pokud však bude chtít Semenyaová usilovat v Kataru o další půlkařský titul, bude muset podle agentury Reuters začít s hormonální terapií nejpozději do týdne.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.