Živě

Sprinterská štafeta překonala 47 let starý rekord z Mnichova. Japonci předvedli nevídaný kousek

11. května 2019 14:29 - Jokohama

Senzace! Zapomeňte na rekord, který platil od olympiády v roce 1972. Štafeta běžců na 4x100 metrů Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský překonala na mítinku World Relays v Jokohamě časem 38,77 sekundy vymazala z rekordních tabulek. Kvarteto sprinterů ubralo pět setin z rekordního času svých předchůdců. Málovídané trable potkali Japonce, jejich předávka je hitem internetu.

Video již není dostupné

sntv

Česká čtveřice rekordním výkonem obsadila v rozbězích v Jokohamě celkově dvanácté místo a o dvě pozice jí unikl postup na podzimní mistrovství světa v Dauhá, kam z World Relays projde nejlepší desítka. Stromšík, Veleba, Jirka a Záleský zaostali za desátými Nizozemci o rovnou desetinu sekundy.

O Dauhá ještě bude bojovat štafeta čtvrtkařů. Jan Tesař, Pavel Maslák, Vít Müller a Michal Desenský skončili v rozbězích časem 3:03,72 devátí a o jednu příčku tak nepostoupili do nedělního finále A. O účast v desítce pro šampionát poběží Češi ve finále B.

Před dvěma lety na Bahamách, kde se mítink World Relays konal před přesunem do Japonska, byli čtvrtkaři bez českého rekordmana Masláka dvanáctí.

Nyní chce trojnásobný halový mistr světa pomoci štafetě na MS, i když sám s účastí v Kataru na přelomu září a října nepočítá.

Čeští sprinteři Dominik Záleský, Jan Jirka, Jan Veleba a Zdeněk Stromšík se radují z národního rekordu na 4x100 metrů.

ČAS - Aleš Gräf

Třetí část výpravy, ženská štafeta na 4x100 m Klára Seidlová, Lucie Domská, Jana Slaninová a Marcela Pírková, obsadila časem 44,67 patnáctou pozici. V nejkratší štafetě se finále B neběží.

Národní rekord překonali sprinteři cíleně. Na loňském mistrovství Evropy v Berlíně za ním zaostali o 12 setin a letos kvůli seběhání absolvovali společná soustředění. Koncem dubna se krátce před odletem do Japonska symbolicky setkali se svými předchůdci ze 70. let Jaroslavem Matouškem, Jiřím Kynosem a Ludvíkem Bohmanem. Na setkání chyběl jen čtvrtý člen rekordního kvarteta Juraj Demeč.

V boji o finále se ukázali i domácí Japonci a jejich běh je hiterm internetu. Resp. téměř žonglérská předávka, kterou předvedli Juki Kojke a Jošihide Kiryu. Pokračovali přes trable, diskvalifikaci ale nezabránili.

World Relays, mítink IAAF v závodech atletických štafet v Jokohamě (Japonsko) - rozběhy:
Muži:
4x100 m: 1. Británie 38,11, ...12. ČR (Stromšík, Veleba, Jirka, Záleský) 38,77 - český rekord.
4x400 m: 1. USA 3:02,06, ...9. ČR (Tesař, Maslák, Müller, Desenský) 3:03,72.
Ženy:
4x100 m: 1. USA 42,51, ...15. ČR (Seidlová, Domská, Slaninová, Pírková) 44,67.
4x400 m: 1. USA 3:25,72.
vap, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.