Živě

Semenyová slaví! Soud zamítl odvolání atletické federace, Jihoafričanka může závodit

13. června 2019 21:14 - Praha

Švýcarský soud zamítl odvolání atletické federace IAAF proti okamžitému zrušení platnosti pravidla o hormonální léčbě pro běžkyně s vyšší hladinou testosteronu. Federace má nyní čas do 25. června, aby shromáždila další důkazy, na jejichž základě soud rozhodne o dalším osudu pravidla, jež se dotýká především dvojnásobné olympijské vítězky v běhu na 800 metrů Caster Semenyaové.

 

Philippe Wojazer, Reuters

Ta se ke švýcarskému soudu v květnu odvolala poté, co Sportovní arbitráž pro sport (CAS) potvrdila platnost pravidla. To zakazuje běžkyním s vyšší hladinou testosteronu závodit bez hormonální léčby na tratích 400 metrů až míli. Semenyaová se léčbě podrobit odmítá.

Švýcarský soud jihoafrické atletce na konci května částečně vyhověl a platnost pravidla IAAF dočasně zrušil. Federace se nyní pokusila vymoci jeho opětovnou platnost, ale neuspěla. Soud se může případem zabývat až několik měsíců.

Semenyaová v úterý vyhrála menší mítink ve francouzském Montreuil na netypické trati 2000 metrů. I když by vzhledem k pozastavení platnosti pravidla mohla startovat i na své oblíbené osmistovce, v neděli na Diamantové lize v Rabatu nepoběží. Její tým tvrdí, že jí Marocká atletická federace účast nepovolila.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.