Živě

Stříbrná maratonkyně z Ria dostala čtyřletý trest za EPO

17. června 2019 13:17 - Monako/Praha

Stříbrná olympijská medailistka v maratonu z Ria de Janeiro Eunice Kirwaová dostala čtyřletý distanc za doping. Komise pro bezúhonnost atletiky (AIU) oznámila, že pětatřicetiletá rodačka z Keni reprezentující Bahrajn byla pozitivně testována na krevní doping EPO a od května jí zastavila činnost.

 

Robert F. Bukaty, ČTK/AP

Kirwaová je druhou distancovanou maratonkyní ze stupňů vítězů v Riu. Keňská šampionka Jemima Sumgongová dostala taktéž za EPO původně čtyřletý trest, který jí AIU letos v lednu zdvojnásobila za lhaní při vyšetřování. Olympijské medaile nicméně oběma vytrvalkyním zůstanou.

Minulý týden byl suspendován bratr Kirwaové Felix, jenž se také věnuje maratonskému běhu. Dostal devítiměsíční distanc za užití strychninu, jenž je znám především jako jed na krysy, ale může sloužit k povzbuzení dýchání a krevního oběhu.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.