Rubriky:

Atletika

Od hidžábu k tetování a piercingu. Bahrajnská senzace už sahá i po Kratochvílové

4. října 2019 16:34 - Dauhá

Od dob běžeckých legend 80. let Jarmily Kratochvílové a Marity Kochové světová atletika nic takového neviděla. Salva Aid Násirová z Bahrajnu ohromila v Dauhá vítěznou čtvrtkou za 48,14 s. Třetí nejlepší čas historie, nejrychlejší za posledních 34 let…

Video již není dostupné

sntv

Marně ji stíhala bahamská favoritka Shaunae Millerová-Uibová, byť ji skvělý výkon 48,37 s zařadil na šesté místo historie. Jenže Násirová zaběhla čas jak z jiné čtvrtkařské galaxie. Vždyť až do čtvrtečního finále letos nikdo nepokořil hranici 49 sekund, i Násirové osobní rekord byl skoro o sekundu pomalejší.

„Můj trenér mi vždycky říkal, že budu běhat opravdu rychle, a já se mu smála. Ale teď… Upřímně, nečekala jsem takový čas,“ přiznávala svěřenkyně Josého Rubia. Původně se jmenovala Ebelechukwu Agbapuonwuová a narodila si v Nigérii. Do Bahrajnu přešla v šestnácti letech, změnila si jméno a konvertovala na islám.

Salva Aid Násirová z Bahrajnu po triumfu v závodě na 400 m na MS v Dauhá

David J. Phillip, ČTK/AP

Své možnosti ukázala už při dorosteneckém MS v Cali v roce 2015. Tehdy ještě závodila v hidžábu a k vítěznému finále jí pomohlo i to, že se konalo den po skončení ramadánu, a mohla se tak před bojem o medaile normálně stravovat.

Její vystoupení ohromilo tehdejšího světového rekordmana v desetiboji Ashtona Eatona natolik, že ji v rámci projektu mezinárodní atletické federace pozval na tréninkový kemp do Eugene.

Zranění jí vystavilo stop. Atletická kráska se na MS nepředstaví

Rekord? Všechno je možné

Nyní už Násirová běhá bez hidžábu, na poměry arabského světa působí dost nonkonformně s rozsáhlým tetováním a piercingem ve rtu. Na další posun v historických tabulkách potřebuje ubrat 15 setin, aby dorovnala čas Kratochvílové, kterým získala zlato na prvním MS v Helsinkách 1983, světový rekord Kochové z roku 1985 má hodnotu 47,60 s.

„Všechno je možné,“ nebojí se Násirová ani největší výzvy. Odpovědi na otázku zahraničních novinářů, zda svůj čas považuje na nejlepší „čistý“ v historii, se vyhnula.

Michal Osoba (Dauhá), Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika