Rubriky:

Atletika

Oštěpař Vadlejch postoupil do finále mistrovství světa

5. října 2019 15:56 - Dauhá
(Aktualizováno: 5. října 2019 20:05)

Oštěpař Jakub Vadlejch postoupil na mistrovství světa v Dauhá do nedělního finále. Kvalifikační limit 84 metrů přehodil druhým pokusem o 31 centimetrů. Obhájce stříbrné medaile je jediným českým zástupcem v soutěži. Mistr světa z roku 2013 Vítězslav Veselý pro zranění prstu účast na poslední chvíli vzdal. Čtvrtkařská štafeta mužů byla v rozběhu rychlejší než při květnovém štafetovém šampionátu v Jokohamě, ale čas 3:02,97 stačil jen na dvanácté místo.

 

Ivana Roháčková

Vadlejch, jehož nejlepším letošním výsledkem bylo druhé místo na Diamantové lize v Birminghamu a výkon 85,78 m, začal hodem dlouhým 81,70 m. Druhý pokus už letěl za žlutou linii, označující limit. "Druhý pokus byl trochu technicky lepší a trefil jsem ho, takže doletěl na tu čáru, co bylo potřeba," řekl Vadlejch.

Nejlépe začal německý mistr světa Johannes Vetter, který splnil povinnost hned prvním hodem - 89,35 m. Překonal zdravotní problémy a znovu potvrdil, že i v kvalifikaci se do toho umí pořádně opřít. Před dvěma lety v Londýně byl jeho kvalifikační hod 91,20 m mnohem delší než vítězný finálový.

Vždyť už tu nejsou diváci! Katarský hrdina si po gratulaci od emíra musel na zlato počkat

Nečekaně však selhali dva jeho krajané. Ve finále nebude třetí muž letošních tabulek Andreas Hoffmann ani olympijský vítěz Thomas Röhler, který nepřekonal ani osmdesátimetrovou hranici a obsadil až 23. místo.

České kvarteto nastupovalo k rozběhům na 4x400 m s nejhorším časem ze všech 16 štafet. Čtveřice Jan Tesař, Michal Desenský, Patrik Šorm a Vít Müller běžela na hranici svých možností a nechala čtyři štafety za sebou. Byla dokonce o 75 setin rychlejší než v Jokohamě, kde si ještě s finišmanem Pavlem Maslákem zajistila postup do Dauhá. "Season best byla taková ta hranice, kdy jsme si říkali, že by to mohlo padnout, ale že to padne o takový kus, to si troufám říct, že nikdo z nás nečekal," řekl Tesař. Nejlepší český čtvrtkař posledních let Maslák MS vynechal s tím, že se chce soustředit na halovou sezonu, v níž se mu tradičně daří víc.

Nejrychlejší byli podle očekávání Američané, kteří se jako jediní dostali pod tři minuty. Stejnou pozici zaujaly i jejich krajanky v sestavě s Allyson Felixovou, usilující o rekordní třinácté zlato z MS.

V kvalifikaci dálkařek byla nejlepší německá mistryně Evropy Malaika Mihambová, která zůstala jen dva centimetry pod sedmimetrovou hranicí. Tu letos už pětkrát překonala, což ji staví do pozice největší favoritky. Mezi vyřazenými je čtyřnásobná mistryně světa Američanka Brittney Reeseová, k postupu do šestého finále na MS jí chyběl jeden centimetr.

V nedělním finále ji může zastoupit krajanka Tori Bowieová. Sprinterka, která pro zdravotní problémy vzdala pokus obhájit zlato na stovce už před semifinále, předvedla ve své doplňkové disciplíně 677 cm a postoupila ze třetího místa.

V slzách skončil šampionát pro olympijskou vítězku v běhu na 100 m překážek Američanku Briannu McNealovou. Ulitý start znamenal konec nadějí už v rozběhu. Mezi favoritky se nečekaně zařadila Tobi Amusanová z Nigérie osobním rekordem 12,48 s. Tak rychle ještě žádná žena v rozběhu na mistrovství světa neběžela.

Mistrovství světa v atletice v Dauhá:
Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
4x400 m:
1. USA 2:59,89
...
12. ČR (Tesař, Desenský, Šorm, Müller) 3:02,97 - nepostoupili do finále
Oštěp:
1. Vetter (Něm.) 89,35
...
6. Vadlejch (ČR) 84,31 - postoupil do finále
Ženy:
100 m př.:
1. Amusanová (Nig.) 12,48
4x400 m:
1. USA 3:22,97 - nejlepší letošní světový výkon
Dálka:
1. Mihambová (Něm.) 698
ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika