V USA se draží první tretry Nike, mohly by stát miliony

19. června 2020 15:53 - New York/Praha

Ve Spojených státech amerických se od středy draží první tretry z dílny spoluzakladatele společnosti Nike a legendárního atletického trenéra Billa Bowermana, které stály u zrodu světoznámé značky. Aukční síň Sotheby's očekává cenu až 150 000 dolarů (přes 3,5 milionu korun).

 

Po obnošených botách basketbalové legendy Michaela Jordana, které se vydražily za rekordních 560 000 dolarů (14,3 milionu korun), je k dispozici další unikátní sportovní bota. Jde o prototyp ze začátku 70. let minulého století, který dal Bowerman na vyzkoušení jednomu z běžců svého týmu Johnu Maysovi.

"Bill se mnou často mluvil o nové firmě, ve které se angažuje. Nevěnoval jsem tomu tehdy moc pozornosti. Jednou mě požádal, jestli bych nevyzkoušel nové sprinterské tretry, které vyrobil. Samozřejmě jsem souhlasil a byl jsem nadšený, že si mě vybral," vzpomínal Mays.

Bowerman se spojil s Philem Knightem v roce 1964, kdy založili firmu Blue Ribbon Sport. O sedm let později ji přejmenovali na Nike. Tretry, které se nabízejí v aukci, jsou významné nejen svým stářím a značkou. Znamenaly totiž první velkou inovaci této firmy a jejich mřížkovaná podrážka připomínající vafli se používá dosud.

Aukce skončí 26. června.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.