Překážkář Svoboda po zranění už naplno trénuje, ale zatím nestačí ani holkám

1. listopadu 2011 10:42 - ZADOV

Čtyři měsíce v létě jen ležel a dokonce uvažoval o předčasném konci kariéry, nakonec se ale situace překážkáře Petra Svobody jako mávnutím kouzelného proutku obrátila k lepšímu. Úřadující halový mistr Evropy už nemá bolesti v chodidle, netrápí ho ani zanícená Achillova šlacha, a proto zahájil přípravu na olympijskou sezónu. Na tradičním soustředění na Zadově však zatím nestačí ani atletkám.

 

Tibor Alföldi , ČTK

Na Šumavě byl v každodenním zápřahu od rána do večera uplynulé dva týdny. "V každé skupině je někdo, kdo běhá poslední. Teď jsem to já. Ještěže tam máme ženský, protože běhám s nimi," uvedl. Nezvyklou situaci se snažil brát s rezervou. "Dělám si z toho srandu, ale vnitřně mě to hrozně rozčiluje," přiznal.

Ví, že podzimní objemovou přípravu musí absolvovat. Tentokrát ale trpí extrémně. Jeho organismus zlenivěl, nohy zeslábly, morálka poklesla. "Začátek byl zvláštní. Byl jsem zvyklý lenošit, vstávat kdy chci, chodit na pivo, vrátit se, kdy mě napadne. Ten návrat do reality byl hodně těžký. Teď mě všechno bolí a stojí mně to opravdu hodně sil," prohlásil. Těší ho alespoň skutečnost, že je zdravý. "Takže přípravu mohu udělat kompletní jako každý rok, snad to vydrží."

Zvažoval i konec kariéry

Letní sezónu musel Svoboda vynechat kvůli vleklým potížím s levým chodidlem a poškozenými vazy, které si zranil v květnu na soustředění na Kanárských ostrovech. Když začal lehce trénovat, začal ho trápit zánět v achilovce. Až kortikoidová injekce před několika týdny mu pomohla. "Jsou dny, kdy to po zátěži cítím, ale to spojuji s námahou. V létě jsem ale vážně měl stavy, že skončím s atletikou. Zdraví mám přeci jen jedno," vzpomínal na těžké chvíle.

Nyní o sebe hodlá víc dbát, ještě ho čeká několik vyšetření. Pokud se problémy nevrátí, chtěl by Svoboda začít co nejdřív závodit, aby stihl halovou sezónu, jejíž vrcholem je mistrovství světa v Istanbulu. "Abych začal vnímat soupeře, to napětí. V létě jsem zjistil, že mi to vůbec nechybělo, což je špatně," uvedl. "Hala bude první krok zpátky, i když vím, že to může být špatné. Jsem připraven na to, že do cíle nebudu dobíhat první jako celou loňskou halovou sezónu," řekl český rekordman.

Bouřlivá radost překážkáře Petra Svobody po triumfu na halovém ME v Paříži.Petr Svoboda po triumfu na halovém ME v Paříži.foto: Reuters/Regis Duvignau

Čeká ho ještě hodně tréninku i tři týdny na Kanárských ostrovech před Vánoci. Důraz bude klást i na balanční a vyrovnávací cvičení, ale také na regeneraci. "Už jsem tady přeci jen skoro nejstarší," porozhlédl se kolem s úsměvem sedmadvacetiletý atlet. "Ale moje zranění se dalo do pořádku včas, abych byl připraven na olympiádu. Pokud v příští sezóně přijde neúspěch, nebudu se mít na co vymluvit. Přípravu mohu nyní celou udělat bez úlev," uvedl.

Stanovil si osobní hranici

Stanovil si osobní hranici, kterou musí splnit, aby odjel na halové MS v polovině března. "Pokud nebudu běhat pod 7,60, tak tam nepojedu," řekl Svoboda, jehož loňský český rekord na 60 metrů překážek má hodnotu 7,44 sekundy. V letní sezóně je odhodlán absolvovat hodně závodů včetně mistrovství Evropy v Helsinkách měsíc před olympiádou. "Půjdu to jako mítink," plánuje.

Svoboda je znám sebevědomými prohlášeními, nyní ale pociťuje, že i v tomto směru se na něm pauza lehce podepsala. "Jsem trochu dole, protože vidím, jak ostatní běhají hrozně rychle," prohlásil. Přesto chce na sebe i nadále vyvíjet tlak. "Mám velké ambice, takže i když necítím, že to tak bude, tak řeknu naplno, že chci vyhrát. Tlak mi pomůže, nechci zklamat nikoho, kdo mi nyní pomáhá," uvedl závodník pražského Olympu.

Svatba až po olympiádě

Pokud zdraví dovolí, má sezónu naplánovanou detailně a jasno má i v soukromých plánech. Po olympiádě v Londýně se hodlá oženit s přítelkyní Jiřinou Ptáčníkovou, finalistkou z mistrovství světa v Tegu ve skoku o tyči. "Už jsme zasnoubení delší dobu a svatbu jsme plánovali dokonce i dřív, ale asi se moc v sezóně nepotkáme. Navíc já plánuji oslavy ve velkém," uvedl Svoboda se smíchem.

ČTK

Časová osa: Atletika

Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.