Rubriky:

Atletika

Bolt slibuje pořádnou show. Ale jakou má formu?

10. července 2015 13:38 - Londýn
(Aktualizováno: 10. července 2015 15:03)

Jamajský sprinter Usain Bolt se po pauze zaviněné nevýraznou formou a lehkým zraněním vrací k závodění. Na dvoudenním mítinku Diamantové ligy v Londýně poběží 100 metrů. Kvůli zranění levé nohy světový rekordman zrušil plánované starty v Paříži a v Lausanne, kde měl ve čtvrtek běžet dvoustovku. Jeho forma je záhadou.

 

Eduardo Munoz, Reuters

V roce 2012 Bolt na Olympijském stadiónu obhájil vítězství z pekingských her v bězích na 100, 200 a 4x100 metrů. Ke startu v britské metropoli se rozhodl jen dva dny poté, co ministr financí George Osborne odpustil zahraničním sportovcům placení vysokých daní ze startovného.

Vzhledem k tamním extrémně přísným zákonům, které zdaňují nejen startovné, ale třeba i reklamní výdělky, odmítal do Británie jezdit nejen Bolt, ale s výjimkou Wimbledonu například i tenista Rafael Nadal. Stejnou výjimku měli atleti v roce 2013, kdy Bolt v Londýně běžel naposledy.

"Na Londýn a na start na Olympijském stadionu mám skvělé vzpomínky," uvedl Bolt v oficiálním prohlášení. "Britští fanoušci jsou vždycky skvělí a já čekám, že tam také budou i jamajští příznivci, kterých žije v Londýně hodně. Chci pro ně udělat velkou show," plánoval osmadvacetiletý atlet.

O jeho formě se toho ale moc neví. Stovku běžel letos pouze jednou na mítinku v Riu, kde mu rozhodčí změřili nevýrazný výkon 10,12, osmapadesátý čas roku. Naposledy běžel na mítinku v New Yorku v polovině června, kde zvládl dvoustovku za 20,29 sekundy, přičemž jeho světový rekord má hodnotu 19,19. Na dvoustovce se představil i v Ostravě na Zlaté tretře, kde předvedl čas 20,13 - rychleji tuto trať letos neběžel.

Na dvoudenním mítinku v Londýně 24. a 25. července se ukáže, jak pokračuje jeho příprava na vrchol sezóny na MS v Pekingu, kde by měl obhajovat tři tituly na sprinterských tratích. Letos má ale obzvlášť na stometrové trati obrovskou konkurenci v podobně Američanů Justina Gatlina, Tysona Gaye a krajana Asafy Powella.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.