Vrabcová-Nývltová na Pražském maratónu splnila limit pro olympiádu, vyhrál Keňan Cherono

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová na Pražském maratonu zaběhla čas 2:30:10, což jí zajišťuje titul Mistryně republiky a účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Celkově mezi ženami skončila šestá. Zvítězila Keňanka Lucy Karimiová za 2:24:46. Mezi muži triumfoval keňský běžec Lawrence Cherono, jenž v neoficiálním čase 2:07:24 porazil o 50 sekund obhájce vítězství Felixe Kandieho. Třetí byl při svém maratónském debutu další Keňan Solomon Kirwa Yego. Nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč závod nedokončil. Dnešní čas vítěze je nejlepší od roku 2012.

Závodníci Pražského maratónu na Karlově mostě.

Vedoucí skupina se roztrhala po třicátém kilometru, kdy se z ní oddělili pozdější medailisté. Cherono rozhodl o svém vítězství drtivým nástupem na 39. kilometru a v cíli se radoval i z nového osobního rekordu, který si vylepšil o více než dvě minuty.

Českým vytrvalcům se nedařilo, největší adept na olympijský limit Homoláč závod před třicátým kilometrem vzdal. Na startu nakonec nebyl držitel traťového rekordu (2:05:39) z roku 2010 Eliud Kiptanui z Keni, který nedostal víza.

Pražského maratónu se zúčastnilo 10 600 běžců.

Vrabcová-Nývltová si doběhla na Pražském maratonu pro limit na OH

Olympijský limit má hodnotu 2:35:00 a Vrabcová-Nývltová běžela od začátku rychleji, než plánovala. Využila pomoc vodiče Roberta Míče, který jí až do 25. kilometru pomáhal držet tempo.

Vrabcová-Nývltová, jež se letos rozhodla soustředit na atletiku, dokonce jednu chvíli útočila na český rekord, který drží od roku 1995 časem 2:27:00 Alena Peterková. Mezi 25. a 35. kilometrem ale zpomalila i vinou protivětru.

Vrabcová-Nývltová se jako pátý český sportovec zúčastní letních i zimních olympijských her. Letní premiéra čeká v Riu i trojnásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslení Martinu Sáblíkovou, která pojede cyklistickou časovku. V minulosti na letních i zimních hrách startovali Kateřina Neumannová, Kateřina Nash (běh na lyžích a horská kola) a Roman Hrabaň (desetiboj a boby).