Špotáková zlato na mistrovství Evropy neobhájila, skončila pátá

Amsterdam

Česká oštěpařka Barbora Špotáková zlatou medaili na atletickém mistrovství Evropy neobhájila. V nizozemském Amsterdamu hodila 62,66 metru a obsadila pátou příčku.

Barbora Špotáková během oštěpařského finále na atletickém mistrovství Evropy v Amsterdamu.

Špotáková dosáhla nejdelšího hodu ve druhé sérii a v daný okamžik figurovala na třetím místě. Platný kratší pokus měla ještě ve třetím hodu, další hody se jí nepovedly a dvojnásobná olympijská vítězka je úmyslně přešlápla.Soupeřky ji z medailové pozice odsunuly a dvojnásobná olympijská vítězka se už nedokázala zlepšit.

Nečekaně vyhrála Běloruska Taťjana Chaladovičová, která vylepšila národní rekord na 66,34 metru. Za ní skončily Němka Linda Stahlová hodem dlouhým 65,25 metru z poslední série a Chorvatka Sara Kolaková, která výkonem 63,50 metru rovněž překonala národní rekord.

Světová rekordmanka nerozšířila svou kompletní medailovou sbírku z evropských šampionátů. Před triumfem v Curychu byla druhá v Göteborgu 2006 a třetí o čtyři roky později v Barceloně.

Štafeta čtvrtkařů pošilhává po Riu

Štafeta mužů na 4x400 metrů ve složení Jan Tesař, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm v sobotu vybojovala přímý postup do finále. V úvodním rozběhu skončila třetí v českém rekordu 3:02,66 minuty. Místo ve finále si zajistil také výškař Jaroslav Bába, do bojů o medaile naopak neprošli koulaři Ladislav Prášil a Martin Stašek.

Dosavadní nejlepší výkon měla česká reprezentační štafeta z roku 2012 z ME v Helsinkách, kde kvarteto Daniel Němeček, Maslák, Josef Prorok a Jakub Holuša bylo o šest setin pomalejší. Dnešním časem se čtyřstovkaři přiblížili k účasti na olympijských hrách v Riu.

"Boj o medaili bude těžký, ale nám jde hlavně o čas, abychom měli šanci se do Ria podívat," řekl Maslák. Do Ria pojede 16 týmů, osm podle umístění na loňském štafetovém šampionátu World Relays a zbývajících osm na základě součtu dvou nejlepších časů sezóny. Nominační období končí nedělním závodem. "Takže bychom to rádi ve finále zopakovali," uvedli čeští čtyřstovkaři, kteří skončili v rozbězích třetí za Brity a Poláky.

Lepší z českých koulařů Prášil obsadil v kvalifikaci čtrnácté místo výkonem 19,56 metru a na postupovou dvanáctku mu chybělo 16 centimetrů. Stašek byl poslední vrhem dlouhým 18,32 metru.

Bába neměl z kvalifikace dobrý pocit

Bába absolvoval v kvalifikaci pět skoků, jeden na 219 cm byl neúspěšný. Obsadil šestou příčku a boj o medaili ho čeká v neděli od 17:00. "Moc v pohodě to nebylo, všechno jsem líznul," podotkl bronzový olympijský medailista z Atén 2004. "Nemám z kvalifikace úplně dobrý pocit, ale věřím, že zítra to bude lepší. Většinou to tak mívám. Když se kvalifikací protrápím, tak finále už je uvolněnější."

Obhajovat bude čtvrté místo z Curychu. "To hlavně ne," pousmál se, ale pak uznal, že s letošní formou by takovou pozici bral. "Moc sil mi to dneska nevzalo, akorát jsou pro mě kvalifikace vždycky nervy. Nemám to rád," řekl Bába, jehož letošním maximem je 226 cm. "Doufám, že zítra budu mít lepší den," dodal.

Cachová po pokaženém prvním dnu skončila v sedmiboji šestá

Sedmibojařka Kateřina Cachová skončila na mistrovství Evropy v Amsterodamu šestá výkonem 6051 bodů, přestože v prvním dnu výrazně pokazila skok vysoký. I tak by ale nejspíš na medaili nedosáhla. Titul získala Anouk Vetterová v nizozemském rekordu 6626 bodů. Filip Sasínek skončil ve finále patnáctistovky osmý výkonem 3:47,76 minuty, Kristiina Mäki byla v závodu na 5000 metrů devátá v čase 15:52,90 minuty.

Cachová byla před soutěží považována za jednu z možných kandidátek na cenný kov, ale hned v druhé disciplíně své šance pohřbila. V dešti skočila do výšky 163 cm, třebaže její osobní rekord je 185 cm. Po vrhu koulí se pak propadla na poslední devatenácté místo, ale díky kvalitním výkonům v průběhu v druhém dnu se posunula výrazně dopředu. Na medaili jí chybělo 357 bodů, přičemž ztráta z výšky činila na osobní maximum 270 bodů.

Pro dvacetiletého Sasínka byl dnešní závod velkou zkušeností. Pomalé tempo soupeřů zvládal a bez problémů se držel ve skupině. V posledním okruhu mílaři výrazně zrychlili - vítězný Nor Filip Ingebrigtsen zvládl posledních 400 metrů za 51,83 sekundy. Ziskem titulu napodobil triumf staršího bratra Henrika z roku 2012. Ten doběhl třetí a zkompletoval svou sbírku medailí z evropských šampionátů.

Ani Sasínek se ve finiši neztratil a několik soupeřů předběhl. Litovat neúčasti ve finále kvůli diskvalifikaci v rozběhu mohl Jakub Holuša, který je excelentní finišman.

Soutěž tyčkařek ovládla Řekyně Ekateríni Stefanídiová, která výkonem 481 centimetrů překonala rekord šampionátu ruské legendy Jeleny Isinbajevové. V trojskoku zvítězil teprve devatenáctiletý Němec Max Hess, jenž skočil 17,20 metru.

Stejně stará turecká reprezentantka keňského původu Yasemin Canová získala double, když po desítce vyhrála i běh na 5000 metrů.

ME v atletice v Amsterdamu
Finále:
Muži
1500 m: 1. F. Ingebritsen (Nor.) 3:46,65, 2. Bustos (Šp.) 3:46,90, 3. H. Ingebritsen (Nor.) 3:47,18, ...8. Sasínek (ČR) 3:47,76
Disk: 1. Malachowski (Pol.) 67,06, 2. Milanov (Belg.) 65,71, 3. Kanter (Est.) 65,27
110 m př. (vítr 0,0 m/s): 1. Bascou (Fr.) 13,25, 2. Baji (Maď.) 13,28, 3. Belocian (Fr.) 13,33
Trojskok: 1. Hess (Něm.) 17,20, 2. Hoffmann (Pol.) 17,16, 3. Reid (Brit.) 16,76
Ženy
Oštěp: 1. Chaladovičová (Běl.) 66,34, 2. Stahlová (Něm.) 65,25, 3. Kolaková (Chorv.) 63,50, ...5. Špotáková (ČR) 62,66
Sedmiboj: 1. Vetterová (Niz.) 6626 (100 m př.: 13,29 - výška: 174 - koule: 15,69 - 200 m: 23,89 - dálka: 638 - oštěp: 55,76 - 800 m: 2:21,50), 2. Nanaová-Djimouová (Fr.) 6458 (13,26 - 171 - 16,17 - 24,92 - 631 - 51,72 - 2:19,33), 3. Dadicová (Rak.) 6408 (13,83 - 177 - 14,10 - 24,11 - 632 - 47,92 - 2:12,83), ...6. Cachová (ČR) 6051 (13,33 - 162 - 11,84 - 24,30 - 631 - 44,80 - 2:13,91)
5000 m: 1. Canová (Tur.) 15:18,15, 2. Bahtaová (Švéd.) 15:20,54, 3. Twellová (Brit.) 15:20,70, ...9. Mäki (ČR) 15:52,90
Tyč: 1. Stefanídiová (Řec.) 481, 2. Bengtssonová (Švéd.) 465, 3. Kiriakopúluová (Řec.) 455
800 m: 1. Pryščepová (Ukr.) 1:59,70, 2. Lamoteová (Fr.) 2:00,19, 3. Lindhová (Švéd.) 2:00,37
Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
Koule: 1. Storl (Něm.) 20,84, ...14. Prášil 19,56, 27. Stašek (oba ČR) 18,32 - oba nepostoupili.
4x400 m: 1. Británie 3:01,63, ...3. Česko (Tesař, Maslák, Desenský, Šorm) 3:02,66 - český rekord, postoupili do finále.
Výška: 1. Baker, Grabarz (oba Brit.), Onnen (Něm.), Sancho (Šp.), Tamberi (It.) všichni 225, 6. Bába (ČR) 225.
110 m př. - semifinále: 1. Bascou (Fr.) 13,20
4x100 m: 1. Británie 38,12