Bekele vyhrál Berlínský maratón v druhém nejlepším času všech dob

Berlín

Etiopan Kenenisa Bekele vyhrál Berlínský maratón ve druhém nejrychlejším čase historie 2:03:03. Trojnásobný olympijský vítěz z dráhy zaostal za dva roky starým světovým rekordem Dennise Kimetta z tradičně rychlé berlínské trati o šest sekund.

Etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele v cíli Berlínského maratónu.

Čtyřiatřicetiletý Bekele, světový rekordman na pět a deset kilometrů, porazil po nástupu v závěrečných dvou kilometrech dalšího z favoritů Wilsona Kipsanga. Bývalý keňský držitel světového rekordu na maratonské trati zaostal za aktuálním maximem 2:02:57 o 16 sekund. Třetí skončil další Keňan Evans Chebet.

"Můj čas je fantastický, ale jsem i trošku zklamaný, že to tak úplně nestačilo," řekl Bekele po svém dosud největším úspěchu na maratonské trati. V cíli mu jako první pogratuloval Kipsang, jenž stejně jako Bekele nestartoval v olympijském maratonském závodu v Riu. "Já jsem velice spokojený se svým osobním rekordem," řekl.

Sedmadvacetiletá Kebedeová vyhrála Berlínský maratón potřetí v kariéře po triumfech v letech 2010 a 2012. Nadvládu etiopských žen podtrhly Birhane Dibabaová a Ruti Agaová, které doběhly na dalších pódiových umístěních.

Rovinatý profil Berlínského maratonu rychlým časům nahrává. Světový rekord padl na zdejší 42,195 km dlouhé trati už desetkrát, sedmkrát se o zápis do historických tabulek postarali muži, třikrát tu rekord zaběhly žen. Letošního 43. ročníku se zúčastnilo více než 41 000 běžců ze 125 zemí.