Rubriky:

Atletika

Diamantová liga dozná změn, finále bude od nuly o vyšší odměny

7. prosince 2016 18:48 - Lausanne

Prestižní atletický seriál Diamantové ligy dozná od příští sezóny největších změn od svého zavedení před sedmi lety. Celková dotace se navýší na 3,2 miliónu dolarů (zhruba 80 miliónů korun) a při dvou finálových mítincích budou atleti o celkové prvenství bojovat od nuly. Systém má přinést větší atraktivitu posledních závodů.

 

Ivana Roháčková

Dvanáct mítinků bude kvalifikačních, do finále se probojuje osm nejlepších v každé disciplíně podle celkového bodového zisku. Ten se při mítincích v Curychu a Bruselu vymaže a vítěz každé disciplíny při finále bude i vítězem Diamantové ligy. Zároveň dostane prémii 50 000 dolarů, zhruba milión a čtvrt korun.

Končí experiment s pokusy

V dosavadním systému se body v průběhu celé sezóny sčítaly a finále bylo dvojnásob bodově hodnocené. Celkový vítěz dostal odměnu 40 000 dolarů. "Za těch sedm sezón se z Diamantové ligy stal prestižní seriál a chceme, aby tomu bylo i do budoucna. Proto jsme se rozhodli ji ještě zatraktivnit," řekl šéf mezinárodní atletické federace Sebastian Coe.

Končí také dosavadní experiment s počtem pokusů v technických disciplínách, kterých budou mít atleti opět tradičních šest. Dosud měli tři pokusy, po nichž nejlepší čtyři dostali ještě jeden prémiový.

Z českých atletů dokázali v minulosti Diamantovou ligu vyhrát čtyřikrát oštěpařka Barbora Špotáková, dvakrát běžkyně Zuzana Hejnová i o oštěpař Vítězslav Veselý a letos jeho kolega Jakub Vadlejch.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika