Rubriky:

Atletika

Běhala v noci v parku, aby ji nikdo neviděl. Správná diagnóza vrátila Vrzalovou do velké atletiky

15. února 2017 10:25 - Ostrava

V juniorkách byla Simona Vrzalová velkým běžeckým talentem, jenže pak se něco zlomilo. A vítkovická atletka dlouho nemohla zjistit, co. „Trápila jsem se. Vyběhla jsem a najednou nemohla, musela jsem zastavit, motala se mi hlava,“ popisuje soužení, které její kariéru na pět let přerušilo.

 

Jan Kucharčík

Až rozbor krve zachránil české atletice běžkyni, která může ještě dokázat velké věci. Na mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě se na patnáctistovce časem 4:10,04 zařadila na třetí místo českých historických tabulek a potvrdila limit pro halové mistrovství Evropy v Bělehradě.

Odměna za výdrž

„Tyhle závody jsou pro mě taková odměna, strašně si je užívám,“ vykládala věčně rozesmátá běžkyně, když přijímala gratulace od blízkých a kamarádů v ostravské hale. „Byla tu i mamka, ta mi strašně pomohla,“ děkovala.

Běhat nikdy nepřestala, ale když se její problémy prohlubovaly, běžecké ovály upustila. „To už jsem běhala jen v noci v parku, aby mě nikdo neviděl,“ přiznává jen s lehkou nadsázkou Vrzalová. Série vyšetření odhalila těžkou anémii, nedostatek železa.

Když se ve spolupráci s lékaři povedlo dostat množství železa na potřebnou úroveň, Vrzalová se najednou cítila o sto procent lépe. A pauza jí možná nakonec i pomohla. „Teď v osmadvaceti letech se cítím krásně odpočatá,“ usmívá se.

Čtyři tituly za sezónu

Loni se vrátila na ovály ve velkém stylu. Mistryní republiky se stala na tratích 1500 a 5000 m na dráze, na desítce v Běchovicích i na podzim v krosu. „Ta sezóna mi hodně pomohla. Mám obecně problémy se sebevědomím, ale teď si určitě věřím víc,“ uznala.

A v halové sezóně je to znát. Rychleji v české historii zvládly patnáctistovku jen Andrea Šuldesová a při českém rekordu 4:06,22 Ivana Kubešová před šestnácti lety. „Trenér si myslím, že mám i na něj,“ připouští svěřenkyně Augustina Šulce, že by čtyři sekundy ze svého času mohla ještě stáhnout.

„Tohle nebylo moje maximum. Běželo se mi krásně a za cílem jsem si říkala, že bych si to dala ještě jednou,“ smála se v ostravské hale.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika