Rubriky:

Atletika

Veselý se dočkal! Dostal olympijský bronz a začne pátrat, kde má ostatní medaile

28. června 2017 14:36 - Praha
(Aktualizováno: 28. června 2017 21:55)

Vedle tradičních skleněných treter byla dnes na vítkovickém stadiónu předána jedna ještě cennější trofej. Oštěpař Vítězslav Veselý se po pěti letech dočkal olympijského bronzu, o který ho na hrách v Londýně připravil dopující Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja. V rámci slavnostního zahájení Zlaté tretry dostal medaili od předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Byla to dlouhá cesta k medaili. Z Londýna jel Veselý zklamaný. V kvalifikaci ohromil osobním rekordem 88,34 m, za tři dny ve finále marně hledal potřebnou energii.

„Jel jsem tam s nejvyššími ambicemi, připravený jsem byl dobře. Jenže ve finále to nebyl můj den,“ vybavuje si pět let staré vzpomínky. V poslední sérii se posunul ze sedmého místa aspoň na čtvrté. „V tu chvíli mi bylo jedno, jestli jsem sedmý nebo čtvrtý, toužil jsem po medaili,“ tvrdil. Jenže o pár let později si za posun na bramborovou příčku mohl gratulovat.

Zpráva o diskvalifikaci původně stříbrného Ukrajince ho zastihla loni shodou okolností při olympiádě v Riu. Dal si panáka slivovice na oslavu a pak už jen mohl čekat, jak dlouho bude trvat celý proces přesunu medailí. Pjatnycjovo stříbro dostal už v zimě Fin Antti Ruuskanen, jehož bronz přes sídlo Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne putoval do Prahy.

Důstojné prostředí

A ostravská Zlatá tretra, jejímž ředitelem je Veselého kouč Jan Železný, byla ideálním místem pro slavnostní předání. „Emoce už jsou samozřejmě umenšené, než kdybych medaili dostal v Londýně, ale i tak je to velice důstojné prostředí, kde medaili převzít,“ těšil se Veselý na kulisu patnácti tisíc diváků.

Medaili už si prohlédl při focení v ateliéru. „Pěkná a velká. Překvapilo mě, jak je robustní, to se mi líbí, když medaile není prcek,“ usmíval se oštěpař. Po slavnostním ceremoniálu s olympijskou hymnou dá bronz do batohu k tretrám a po závodě ho přidá k ostatním medailím, zlatu z mistrovství světa i Evropy a dalším dvěma stříbrům z ME.

„Jenže teď přesně nevím, kde jsou,“ přiznal. „Myslím, že u babičky, chodily se na ně koukat sousedky a kamarádky z kostela. Říkal jsem si, co budou dělat doma ve skříni a babička atletiku sleduje a prožívá. Vždycky se třeba diví, že běžkyně s dlouhýma nohama je pomalejší než ta s kratšíma,“ usmíval se čtyřiatřicetiletý rodák z Hodonína.

Je v hledacím módu

Letos zatím Veselý medailovou formu nemá, jeho prvotním cílem je vrátit se do Londýna na mistrovství světa, k čemuž potřebuje překonat limit 83 metrů.

„Zatím jsem letos v hledacím módu,“ přiznal Veselý, jehož zbrzdily potíže s kolenem. „Rozhodilo mě to fyzicky a asi i trochu v hlavě a při závodech se hledám. V tréninku je to mnohem lepší, tak by bylo na čase to prolomit,“ těšil se na závod.

Veselý vedle medaile dostal od Českého olympijského výboru i prémii 450 000 korun. Před ním už cenný kov z her dodatečně dostala v roce 2013 diskařka Věra Cechlová (bronz z Atén 2004), na bronz z Pekingu 2008 zatím čeká zápasník Marek Švec.

Michal Osoba, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika