Rubriky:

Atletika

První zlato získal fenomenální Mo Farah! Juška do finále, Bolt znovu všem ukázal záda

4. srpna 2017 20:46 - Londýn
(Aktualizováno: 4. srpna 2017 22:52)

První zlato na atletickém mistrovství světa v Londýně získal v běhu na 10 000 metrů Brit Mo Farah, který na této trati triumfoval ve všech velkých závodech od olympijských her v roce 2012. V tvrdém souboji s keňskými a ugandskými běžci opět předvedl fantastický finiš a časem 26:49,51 se dostal do čela letošních tabulek. Druhý doběhl Joshua Cheptegei z Ugandy a třetí Keňan Paul Tanui, stříbrný z Ria de Janeiro. Skvělý vstup do soutěže měl dálkař Radek Juška, v druhé sérii skočil 824 cm a nejlepším výkonem dne suverénně postoupil do sobotního finále.

 

Lucy Nicholson, Reuters

Čtyřiatřicetiletý Farah znovu triumfoval na stadiónu, kde při olympijských hrách v roce 2012 získal první zlatý double. Totéž pak předvedl na světových šampionátech v Moskvě a Pekingu i loni na olympiádě v Riu de Janeiro. Za týden v sobotu se bude loučit s dráhovou kariérou v závodě na 5000 metrů, který na MS vyhrál už třikrát počínaje šampionátem v korejském Tegu v roce 2011.

Tempo dlouho udávala spolupráce keňských a ugandských vytrvalců. Farah se zpočátku držel v zadní části pole a gesty uváděl vyprodaný londýnský stadión do varu. Až čtyři kola před koncem se poprvé objevil v čele. Krok s ním držel i devatenáctiletý etiopský objev roku Abadi Hadis, který se postavil na start s nejlepším letošním časem.

Závěr však byl především soubojem Faraha s Keňany, v němž pracovaly i lokty. Brit byl dokonce na okamžik vytlačen z trati, ale vyvést z rytmu se nenechal a s tradiční lehkostí si doběhl už pro celkově desáté zlato ze světových šampionátů a olympijských her.

Keňský blok pak z vnější dráhy prorazil dvacetiletý Uganďan Cheptegei a získal svou první velkou medaili. Třetí doběhl stejně jako na minulém šampionátu Tanui.

Vrzalová rychlé tempo nezvládla

Českou premiéru v Londýně obstarala Simona Vrzalová v rozběhu na 1500 m. Rychlé tempo však nezvládla. V posledním kole se jí šesté postupové místo začalo vzdalovat a a na začátku cílové rovinky, kdy světová rekordmanka Genzebe Dibabaová z Etiopie dokázala ještě zrychlit, česká běžkyně vzdala.

Juška překonal osmimetrovou hranici hned prvním skokem o jeden centimetr. To mu k limitu ještě čtyři centimetry chyběly, ale ve druhé sérii už se mohl radovat. Výkonem 824 cm zůstal jen pět centimetrů za svým letošním českým rekordem z Turnova a vyhrál kvalifikaci. Tak daleko neskočil ani suverén letošní sezóny Jihoafričan Luvo Manyonga.

Vypadl olympijský vítěz

Ve finále bude překvapivě chybět olympijský vítěz Američan Jeff Henderson i jeho krajan a halový mistr světa Marquis Dendy, přestože k postupu nakonec stačilo jen 791 cm. Po britském obhájci titulu Gregu Rutherfordovi, jehož o start před domácím publikem připravil zraněný kotník, tak Juškovi odpadli další velcí soupeři.

Vrzalová se už při náběhu do posledního kola cítila špatně a pak jí naprosto došly síly. "Bylo tam hodně strkání. Furt jsem musela zrychlovat, zpomalovat. Prostě mi úplně došly síly a vůbec jsem nemohla těch 200 metrů. Já bych to asi došla po čtyřech," řekla novinářům.

Finále soutěže ve skoku o tyči žen bude bez české účasti. Sedmnáctiletá Amálie Švábíková, vůbec nejmladší z tyčkařek, ztroskotala při své premiéře ve velké soutěži už na základní výšce 420 cm. Výrazně lépe si však nevedly ani její mnohem zkušenější kolegyně. Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová nezdolaly 450 centimetrů, limit byl ještě o deset centimetrů výše.

Bolt si stěžoval na bloky

Jamajčan Usain Bolt vyrazil za svým posledním velkým zlatem na stovce poněkud rozpačitě, ale ve finiši opět ukázal soupeřům záda. Kvůli zakolísání na startu ale spokojený rozhodně nebyl. Nevyhovují mu startovní bloky. "Myslím si, že jsou nejhorší, jaké jsem kdy zažil. Musím dát ten start dohromady, protože tohle už nemůžu dělat," láteřil.

Pod deset sekund se v rozběhu dostal jen jeho krajan Julian Forte, ale nikdo z favoritů ještě neběžel naplno. Dvojnásobného dopingového hříšníka Američana Justina Gatlina londýnské publikum vypískalo. Finále bude vrcholem sobotního programu se startem ve 22:45.

MS v atletice v Londýně:
Finále - muži:
10 000 m:
1. Farah (Brit.) 26:49,51
2. Cheptegei (Ug.) 26:49,94
3. Tanui 26:50,60
4. Muchiri (oba Keňa) 26:52,12
5. Yimer (Et.) 26:56,11
6. Kamworor (Keňa) 26:57,77
7. Hadis (Et.) 26:59,19
8. Ahmed (Kan.) 27:02,35.
Kvalifikace:
Muži:
100 m - rozběhy:
1. Forte (Jam.) 9,99.
Dálka:
1. Juška (ČR) 824.
Disk:
1. Stahl (Švéd.) 67,64.
Ženy:
1500 m - rozběhy:
1. G. Dibabaová (Et.) 4:02,67,
...Vrzalová (ČR) nedokončila.
Tyč:
1. Stefanídiová (Řec.) 460,
...18. Maláčová a Ptáčníková obě 435,
Švábíková (všechny ČR) bez platného pokusu - nepostoupily.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika