Zlatá Bára! Špotáková je podruhé mistryní světa. Hejnová poběží v Londýně finále

Londýn

Česká atletická výprava má na MS v Londýně první medaili - a hned zlatou! Oštěpařka Barbora Špotáková potvrdila ve finále roli jedné z největších favoritek a získala po 10 letech druhý světový titul. Vítězný hod 66,76 metru zaznamenala ve druhé sérii. Na stupně vítězů Špotákovou překvapivě doprovodily dvě Číňanky Li Ling-wej a Lu Chuej-chuej, olympijská vítězka a letošní světová jednička Chorvatka Sara Kolaková skončila až čtvrtá.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Triumf Barbory Špotákové na MS v LondýněVideo: sntv

Hodnocení zlaté Barbory Špotákové

Kolaková se v Londýně trápila už v kvalifikaci a formu nenašla ani ve finále, kde se nedostala přes 65 metrů. Ještě hůře dopadla obhájkyně titulu z Pekingu Němka Katharina Molitorová, na niž zbylo jen sedmé místo.

Šestatřicetiletá Špotáková na stejném stadiónu před pěti lety získala své druhé olympijské zlato a před měsícem tady v generálce vyhrála Diamantovou ligu. Po prvním nevydařeném pokusu se ve druhé sérii vyhoupla do čela výkonem 66,76 m a zůstala tam až do konce, přestože už se nezlepšila.

Ve své pravděpodobně poslední sezóně získala tak už celkově desátou medaili v součtu olympijských her, světových a evropských šampionátů.

Přidá další medaili Hejnová?

A sbírka cenných kovů českých atletů se může rozrůst! Zuzana Hejnová suverénně vyhrála své semifinále v běhu na 400 m překážek a s vypuštěným závěrem dosáhla času 54,59 s, nejlepšího ze všech finalistek.

Dvojnásobná mistryně světa ukázala, že je na dovršení zlatého hattricku připravena. V cílové rovince už bylo jasné, že ji jedno ze dvou přímých postupových míst neunikne, ale přesto se hladce vzdálila i Američance Kori Carterové. Na stejném stadiónu získala před pěti lety olympijský bronz a ve čtvrtečním finále může přemýšlet o další medaili.

Tehdy byla ve finále i Denisa Rosolová, ale tentokrát se jí to nepovedlo. Na rozdíl od rozběhu, kdy začínala opatrně a v závěru zrychlovala, semifinále rozběhla ostřeji, ale v cílové rovince jí viditelně docházely síly. Čas 56,40 s byl téměř o sekundu horší než ten z rozběhu, na finále bylo potřeba zaběhnout 55,33.

Tradice zůstala zachována

V běhu na 3000 m překážek od triumfu Itala Francesca Panetty v roce 1987 nevyhrál na mistrovství světa ani na olympijských hrách nikdo, kdo by se nenarodil v Keni. Tradice zůstala zachována, postaral se o to olympijský vítěz Conseslus Kipruto v čase 8:14,12.

Čtyřikrát po sobě bral světové zlato pětatřicetiletý Kiprutův krajan Ezekiel Kemboi, ale v Londýně startoval jen na divokou kartu a brzy soupeřům nestačil. Tempo udával Američan Evan Jager, který přiletěl s nejlepším světovým časem. Ve finiši ho však předstihl Kipruto a měl tolik sil, že si v cílové rovince mohl dovolit zdravit fanoušky. Pro stříbro si doběhl Suffíani Elbakkálí z Maroka.

Běh na 800 m skončil překvapivě evropským triumfem, což se na MS nestalo od roku 2001. Postaral se o to Francouz Francouz Pierre-Ambroise Bosse v čase 1:44,67, stříbro získal stejně jako v Pekingu Polák Adam Kszczot, který předvedl fantastický finiš ze zadní pozice. Keňa o svůj trumf přišla ještě přes šampionátem, neboť světového rekordmana Davida Rudishu vyřadilo zraněné stehno.

Jeho krajan a autor nejlepšího letošního času Emmanuel Korir vypadl už v semifinále. Čest Keni zachraňoval Kipyegon Bett, ale stačilo to jen na třetí místo. Největší favorit Nijel Amos z Botswany, který tady v roce 2012 získal stříbro, skončil až pátý.

Van Niekerk udělal první krok k double

Na poloviční trati potvrdil světový rekordman Jihoafričan Wayde van Niekerk roli největšího favorita běhu na 400 m a zvítězil s velkým nsákokem v čase 43,98. V Londýně chce získat zlato i na 200 m. O největšího soupeře přišel už před startem. Isaacovi Makwalovi z Botswany zakázal start lékařský delegát IAAF kvůli infekčnímu onemocnění. Makwala kvůli žaludečním potížím vzdal už pondělní rozběhy na 200 metrů.

Letos neporazitelný Američan Sam Kendricks v soutěži tyčkařů jako jediný zdolal 595 centimetrů. Dlouho skákal všechno na první pokus a dostal soupeře pod tlak. Němec Raphael Holzdeppe, mistr světa z roku 2015, ztroskotal už na základní výšce 550 cm. Obhájce titulu Kanaďan Shawnacy Barber ho následoval na 575 cm a o sedm centimetrů výš skončil i Polák Pawel Wojciechowski, který získal zlato v roce 2011.

Zastoupil ho však jeho krajan Piotr Lisek ziskem stříbra. Francouzský světový rekordman Renaud Lavillenie se na výšce 589 cm zachránil až na poslední pokus. Pak se pokoušel o 601 centimetrů, ale neuspěl a musel se spokojit s bronzem.