Rubriky:

Basketbal

Živě

Satoranský znovu vyhrál anketu Basketbalista roku

9. srpna 2019 22:08 - Praha

Nejlepším českým basketbalistou sezony se stejně jako loni a celkově popáté v kariéře stal Tomáš Satoranský. Sedmadvacetiletý rozehrávač, čerstvá posila Chicaga, který strávil uplynulou sezonu jako jediný Čech v NBA ještě v dresu Washingtonu Wizards, předčil v anketě České basketbalové federace stejně jako před rokem Jana Veselého. Mezi ženami zvítězila podruhé za sebou a celkově potřetí Kateřina Elhotová z USK Praha. Ocenění převzali v Národním domě na pražských Vinohradech.

 

Ondřej Deml, ČTK

Satoranský vyrovnal s pěti triumfy Slováka Stanislava Kropiláka. Rekordmanem je s šesti vítězstvími Jiří Welsch. Od roku 2002 se na trůn usadila jen trojice osobností. Po pětiletém Welschově kralování měla anketa pět let pauzu a od té doby se vystřídali jen Satoranský s Veselým.

Pivot Fenerbahce Istanbul Veselý, který se stal nejužitečnějším hráčem Evropské ligy, skončil po prvenstvích z let 2012, 2016 a 2017 nyní v hlasování trenérů, zástupců klubů, sportovních novinářů a basketbalových odborníků opět druhý. Třetí pozici obsadil Jaromír Bohačík z Nymburku.

Nejlepším českým basketbalistou sezony se stejně jako loni a celkově popáté v kariéře stal Tomáš Satoranský.

Ondřej Deml, ČTK

Satoranský stihl na startu sezony ještě zpečetit s národním týmem postup na letošní mistrovství světa v Číně a pak za Washington sehrál 80 utkání s průměry 8,9 bodu, pět asistencí a 3,5 doskoku na zápas. V červenci byl vyměněn do Chicaga, s kterým uzavřel tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. V anketě vyhrál také v letech 2013 až 2015.

První test vyšel. Basketbalisté pod Satoranského taktovkou zvítězili

Mezi ženami vyhrála potřetí za poslední čtyři roky Kateřina Elhotová. Jen předloni zvítězila Alena Hanušová, což bylo v době, kdy Elhotová vynechala většinu sezony kvůli narození syna Daniela a vrátila se až na závěrečné zápasy.

Elhotová byla s průměrem 13,4 bodu z 18 utkání nejlepší českou střelkyní v Eurolize, kde hráčky USK Praha skončily třetí. Na červnovém mistrovství Evropy byla s průměrem 13,3 bodu ze tří utkání druhá z českého týmu za kapitánkou Romanou Hejdovou (15,3).

Hráčka francouzského Landes Hejdová skončila v anketě třetí. Na druhé místo se dostala Julia Reisingerová, která vyhrála s Gironou španělskou ligu a získala cenu pro nejlepší hráčku finálové série s Avenidem. O ME ale přišla kvůli zranění.

Největši talenty jsou ze Svitav a ze Sparty

Největšími talenty byli zvoleni Luboš Kovář ze Svitav a Simona Sklenářová ze Sparty. Ocenění pro trenéra roku převzal izraelský kouč českých reprezentantů Ronen Ginzburg. V kategorii nejlepších basketbalistů 3x3 zvítězili Ondřej Dygrýn a Kamila Hošková.

Síň slávy České basketbalové federace se rozrostla o osm nových členek - bronzové medailistky z mistrovství Evropy z roku 1978 Danu Aaltonen, Irenu Bartošovou, Hanu Brůhovou, Lenku Nechvátalovou, Dagmar Pošvářovou, Janu Stibůrkovou Menclovou, Ivanu Třešňákovou a Alenu Weiserovou.

Přehled vítězů ankety o nejlepší české basketbalisty roku (od jejího znovuzavedení v roce 2012):
Muži:
2012 - Jan Veselý (Washington)
2013 - Tomáš Satoranský (Sevilla)
2014 - Tomáš Satoranský (Sevilla)
2015 - Tomáš Satoranský (Barcelona)
2016 - Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
2017 - Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
2018 - Tomáš Satoranský (Washington)
2019 - Tomáš Satoranský (Washington)
Nejvíce vítězství (od zavedení ankety v roce 1965):
6 - Jiří Welsch
5 - Stanislav Kropilák, Tomáš Satoranský
4 - František Konvička, Zdeněk Kos, Jan Svoboda
Ženy:
2012 - Eva Vítečková (USK Praha)
2013 - Eva Vítečková (USK Praha)
2014 - Eva Vítečková (USK Praha)
2015 - Jana Veselá (USK Praha)
2016 - Kateřina Elhotová (USK Praha)
2017 - Alena Hanušová (USK Praha)
2018 - Kateřina Elhotová (USK Praha)
2019 - Kateřina Elhotová (USK Praha)
Nejvíce vítězství (od zavedení ankety v roce 1965):
5 - Eva Vítečková
4 - Helena Malotová-Jošková, Milena Jindrová, Anna Kozmanová
3 - Ivana Nováková-Kotíková, Kateřina Elhotová
ČTK

Časová osa: Basketbal

Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.

Podsekce:

   
  • Pavouk o 5. až 8. místo
  • Pavouk play off

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..