Argentina - Nigérie 94:81Veterán Scola dovedl Argentinu k výhře

Na mistrovství světa basketbalistů v Číně si už po druhých zápasech v základních skupinách zajistily účast v další fázi turnaje Srbsko, Itálie, Španělsko, Polsko, Rusko a také Argentina. V jejím dresu se stal veterán Luís Scola druhým nejlepším střelcem v historii šampionátů. Nejdramatičtější cestu za postupem měli Poláci, kteří po prodloužení porazili domácí výběr 79:76.

Argentinec Luís Scola (vpravo) bojuje o míč s Joshem Okogiem z Nigérie.

Drama v Pekingu si Číňané prohráli prakticky sami. Sedm sekund před koncem normální hrací doby při jednobodovém vedení chybně rozehráli a pak měli štěstí, že Mateusz Ponitka trefil jen jeden trestný hod. Devět sekund před koncem prodloužení za stavu 76:78 prakticky ze stejného místa nedokázali domácí uvést míč do hry vůbec a kvůli porušení pravidla o pěti sekundách dostal balon soupeř. Ponitka pak jednou šestkou završil skóre a s 25 body a 9 doskoky se stal i nejlepším hráčem zápasu. O bod a doskok méně měl I Ťien-lien, jehož pokus o vyrovnání skončil na obroučce.

Číňané tak budou muset zabojovat o postup s Venezuelou, která se dočkala první výhry na turnaji proti Pobřeží slonoviny. Rozehrávač Heissler Guillent se na tom podílel 31 body a šesti trojkami.

Argentinští basketbalisté po zlepšeném výkonu ve druhém poločase porazili Nigérii 94:81. Jejich lídr Scola si proti africkému vicemistrovi připsal double double za 23 bodů a 10 doskoků a stal se druhým nejlepším střelcem v historii MS.

Scola už je druhý mezi kanonýry MS

Devětatřicetiletý podkošový hráč s desetiletou zkušeností z NBA, vicemistr světa z roku 2002 a držitel olympijského zlata z Atén 2004 a bronzu z Pekingu 2008 má nyní na kontě 611 bodů. Startuje na pátém MS a posunul se v dlouhodobé tabulce střelců před Australana Andrewa Gazea (594). Před ním už je pouze brazilská legenda Oscar Schmidt s 843 body.

Argentinu doprovodí ze skupiny B Rusové, kteří porazili 87:73 Koreu. Ve středu se mezi oběma neporaženými týmy rozhodne o vítězi skupiny.

Srbové a Italové se na vzájemný zápas o prvenství ve skupině D naladili dalšími přesvědčivými výhrami nad outsidery. Squadra Azzurra porazila 92:61 Angolu, srbští obhájci stříbra podruhé přesáhli stobodovou hranici a deklasovali Filipíny dokonce 126:67. Tým považovaný za spolufavorita na titul se prezentoval úspěšností střelby z pole 75 procent, Nemanja Bjelica neminul ze hry ani z šestek ani jednou a za 16 minut dal 20 bodů.

Španělé s Portorikem prohráli první čtvrtinu, ale ve třetí části pod vedením šampiona NBA Marca Gasola a rozehrávače Rickyho Rubia soupeře zlomili a zvítězili 73:63. Portoričané si zahrají o postup s Tuniskem, které porazilo 79:67 Írán a vybojovalo historicky první vítězství na MS. Strůjcem úspěchu úřadujících afrických šampionů byl pivot Dallasu v NBA Salah Medžrí, autor 22 bodů a 15 doskoků.