Rubriky:

Basketbal

Hvězdný Satoranský po historickém úspěchu na MS: Neuvěřitelný pocit, ale ještě nekončíme!

5. září 2019 14:51

Euforii po postupu do osmifinále mistrovství světa v Číně a zajištění účasti v kvalifikaci na olympijské hry v roce 2020 v Tokiu si užíval rozehrávač Tomáš Satoranský z Chicaga. Hvězda české basketbalové reprezentace k rozhodující výhře nad Tureckem 91:76 pomohla 11 body, sedmi asistencemi a sedmi doskoky. Satoranský vyzdvihl v úspěšném tažení Čechů při první účasti mezi světovou elitou po 37 letech týmový výkon.

 

(ČBF/Václav Mudra)

"Neuvěřitelný pocit po tom, kdy nám nikdo moc nevěřil. Přišli jsme o Honzu Veselého a měli jsme nesmírně těžkou skupinu. Myslím si, že všechny tři zápasy jsme odehráli skvěle," řekl Satoranský. "Samozřejmě proti Americe jsme prohráli o dvacet, ale myslím, že jsme se drželi. A hlavně to nejdůležitější: nechali jsme tam v každém zápase všechno. Furt omíláme to staré motto: 'Rvi se jako lev' a určitě se ukázalo."

Splněný sen! Čeští basketbalisté porazili v bitvě o vše Turecko a na MS postupují

Osobně má reprezentaci v srdci a cestu šampionátem si užívá. "Je to určitě jeden z největších úspěchů. Nejvíc radost udělalo, že se na tom podíleli všichni. I hráči na lavičce neskutečně podporovali celý zápas. Bylo vidět, že to nebylo o individuálních výkonech, ale o celém týmu," prohlásil Satoranský.

Čeští basketbalisté předvedli proti Turecku bojovný výkon

(ČBF/Václav Mudra)

Přesto jednoho spoluhráče vyzdvihl. "Patrik Auda zahrál nejlepší zápas, co jsem ho viděl. A bylo to pro něj nesmírně těžké, protože se mu nevyvedly ty dva zápasy předtím, ale prostě jsme ukázali týmovou sílu."

Češi v úvodu prohrávali 6:11, ale devítibodovou šňůrou stav otočili. Od té doby dovolili soupeři vedení jen jednou na krátkou chvíli ve druhé čtvrtině. "Výborně jsme začali a nenechali jsme je tolik rozstřílet. Myslím si, že se i ukázalo, že jsme mentálně silní. To jsme tolik nebývali. Když nám dali tu šňůru 8:0 ve druhé půli, tak jsme se nepoložili a vždycky jsme něčím odpověděli," podotkl.

Tomáš Satoranský v souboji pod košem Turecka

(ČBF/Václav Mudra)

"Byli jsme velice silní v obraně, hráli jsme hodně fyzicky, nebyli jsme tak netrpěliví v útoku jako proti Japonsku. Určitě nám trošku pomohli, že oni odehráli velice náročné utkání s prodloužením proti Americe. Doufali jsme v to, že nebudou mít tolik fyzických sil," doplnil Satoranský.

Definitivně si pustil do hlavy jistotu vítězství 51 sekund před koncem po druhém nesportovním faulu Cediho Osmana, po kterém Jaromír Bohačík zvýšil na 88:76. "Já jsem se to samozřejmě snažil držet, abychom se pořád soustředili, protože měli na hřišti nebezpečné hráče. Ale myslím, že když už tam byla potom ta technická, tak už bylo asi rozhodnuto a mohli jsme slavit," prohlásil.

Jaromír Bohačík a Blake Schilb se radují z vítězství nad Tureckem

Ng Han Guan, ČTK/AP

Má radost, že během šampionátu se těší basketbal rostoucí popularitě a lidé v Česku národní tým podporují. "Jsem rád už jen z toho důvodu, že o českém basketbale se začalo mnohem víc mluvit a psát. Chceme tu pozici basketu ještě víc posílit a myslím, že to jsme udělali, protože lidi viděli, jak jsme se rvali. Doufám, že mají být na co hrdí, protože já jsem moc," řekl Satoranský.

Doufá, že český tým ukáže na šampionátu ještě další podařené výkony. "Pořád to nekončí. Neměli bychom se uspokojit jen tím, že jsme postoupili. Budeme čekat, kdo bude ten druhý soupeř (Řecko), ale Brazílie je nesmírně těžký soupeř. Ale je to tady otevřené," podotkl.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do další fáze mistrovství světa

Ng Han Guan, ČTK/AP

Už nyní mají Češi jistotu účasti minimálně v červencové kvalifikaci na OH v Tokiu. Přímo se kvalifikují z Evropy nejlepší dva týmy. "To je úžasný. Věděli jsme, že i kdybychom nedotáhli postup ze skupiny, bude se bojovat o tento bonus. Teď už jsme ho splnili. Musíme být pořád hladoví. Může se stát cokoli. Když budeme hrát stejně, můžeme ještě něco dokázat," uvedl Satoranský.

Český tým se přesune v pátek ze Šanghaje do Šen-čenu, kde v sobotu nastoupí proti Brazílii. "S tím vítězným pocitem se dá se vším popasovat mnohem snadněji a doufáme, že ten pocit bude trvat dlouho a určitě si ho užijeme," řekl Satoranský.

Předváděli jsme výborné výkony, postup jsme si zasloužili, říká šťastný Auda

Ocenil fanoušky, kteří národnímu týmu v Oriental Sports Center fandili. "Byli úžasní. Jsem strašně rád, že nám přijelo fandit tolik lidí, i díky nim jsme to po zápase tak oslavili. Těžko říct, kolik jich pojede do Šen-čenu. Chtěli jsme ukázat, jak moc si toho vážíme. Patří jim obrovský dík, slyšel jsem je celý zápas," dodal.

Přivítání basketbalistů v Českém domě po výhře na MS nad Tureckem

SPORT.CZ

ČTK

MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.

Podsekce:

   
  • Pavouk o 5. až 8. místo
  • Pavouk play off

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..