Španělsko - Austrálie 95:88 PPProdloužení poslalo na MS do boje o zlato basketbalisty Španělska. Už znají i finálového soupeře

Peking

Basketbalisté Španělska si na mistrovství světa po třinácti letech zahrají o zlato. V dnešním semifinále v Pekingu po velkém boji porazili 95:88 po druhém prodloužení čtvrtfinálového přemožitele české reprezentace Austrálii a v nedělním finále nastoupí proti Argentině. Jihoameričané porazili 80:66 Francii a ve finále budou usilovat o první titul od roku 1950. Francouze, kteří ve čtvrtfinále vyřadili obhájce titulu Američany, stejně jako na minulém šampionátu čeká utkání o třetí místo. V něm se utkají s Austrálií.

Basketbalisté Španělska si na mistrovství světa po třinácti letech zahrají o zlato.

Španělé ještě v závěrečném dějství prohrávali o osm bodů, ale ztrátu dokázali smazat a osm sekund před koncem jim vedení dvěma šestkami zajistil Marc Gasol. Španělé i přesto mohli v normální hrací době prohrát, ale Patty Mills v závěrečných sekundách proměnil jen jeden ze dvou trestných hodů a pouze srovnal.

Zápas zamířil do prodloužení, ve kterém na poslední chvíli vyrovnal z trestných hodů Gasol. Ve druhém nastavení už měli navrch Španělé a po zlatu z roku 2006 si zahrají o druhou medaili ze světového šampionátu. Austrálie naopak bude muset o první cenný kov ještě bojovat v utkání o bronz.

Trojnásobní evropští šampioni si tak po zlatu z roku 2006 v neděli v Pekingu zahrají o druhou medaili z mistrovství světa. Austrálie, která před třemi lety o bod podlehla Španělsku v utkání o třetí místo na olympiádě v Riu de Janeiro, naopak bude muset o první cenný kov ještě bojovat v utkání o bronz.

Zklamaní basketbalisté Austrálie Joe Ingles a Patty Mills. O zlato si na mistrovství světa nezahrají.

Argentinci měli dnešní duel v Pekingu pod kontrolou a soupeři nepomohlo ani chvilkové vzepětí v závěrečné čtvrtině. Jihoamerický celek táhl Luis Scola, který nasbíral 28 bodů a 13 doskoků. Devětatřicetiletý veterán si po stříbru z roku 2002 zahraje podruhé ve finále a Argentinci v něm budou usilovat o druhé zlato. Jediný triumf zaznamenali na premiérovém šampionátu v roce 1950.

Zklamaný Andrew Albicy z Francie.

Mistrovství světa basketbalistů - semifinále v Pekingu:
Španělsko - Austrálie 95:88 po druhém prodloužení (19:21, 32:37, 51:55, 71:71 - 80:80)
Nejvíce bodů: Gasol 33, Rubio 19, Llull 17 - Mills 34, Kay 16, Bogut 12.
Argentina - Francie 80:66 (21:18, 39:32, 60:48).
Nejvíce bodů: Scola 28, Deck, 13, Campazzo 12 - Fournier, Ntilikina oba 16, De Colo 11.