Portland - Brooklyn 115:119Lillard dal v NBA 60 bodů, Russell 52, ale na výhry to nestačilo

Damian Lillard z Portlandu dosáhl jako první basketbalista v této sezoně NBA na metu 60 bodů, ale na vítězství nad Brooklynem to nestačilo. Domácí podlehli 115:119. Střeleckou formu prokázal také D'Angelo Russell, který dal 52 bodů, s týmem Golden State však rovněž neuspěl. Loňští mistři oslabení o zraněné hvězdy ztratili duel na palubovce Minnesoty v prodloužení a prohráli 119:125.

Damian Lillard (vpravo) se dere do koše, zabránit se mu snaží Nicolas Claxton z Brooklynu.

Lillard 60 body vylepšil své osobní i klubové maximum. Střelbu z pole měl devětadvacetiletý rozehrávač 19/33, proměnil sedm trojek z 16 pokusů a všech 15 trestných hodů. "Dal šedesát, ale naštěstí pro nás potřeboval 65," komentoval jeho výkon Spencer Dinwiddie, který byl s 34 body nejlepším střelcem vítězného Brooklynu.

Sestavu Golden State, zdecimovanou o zraněné Stephena Curryho, Klaye Thompsona či Draymonda Greena, táhl Russell, jenž sám před pár dny laboroval s pohmožděným kotníkem. Letní posila z Brooklynu přidala k 52 bodům po devíti doskocích i asistencích, ale drama v závěru ovládla Minnesota. Klíčovou trojku dal 23 sekund před koncem prodloužení Andrew Wiggins, se 40 body nejlepší střelec vítězů.

Damian Lillard (uprostřed) se snaží dostat ke střele.

"S míčem v rukou jsem schopen čehokoli. Pokaždé se snažím něco vymyslet, dnes nám to navíc i padalo. Přesto jsme prohráli, to se v NBA stává," řekl třiadvacetiletý Russell, jenž v pátek připomenul Ricka Barryho. Ten v roce 1978 odehrál v dresu Warriors poslední zápas s bilancí alespoň 52+9+9, když dal ještě o tři body víc.

D'Angelo Russell z týmu Golden State (uprostřed) mezi dvěma hráči Minnesoty.

Ani další zářivý individuální výkon na výhru nestačil. Dvacetiletý Slovinec Luka Dončič už počtvrté v sezoně dosáhl na triple double, 38 body si zlepšil osobní rekord, jenže Dallas doma prohrál s New York Knicks 102:106. Dončič nasbíral i 14 doskoků a 10 asistencí.

Spokojený však nebyl, v prodloužení totiž z velké dálky minul střelou, kterou mohl vyrovnat. "Špatně jsem se rozhodl, ani jsem v té chvíli vystřelit nechtěl. Co dodat, zase jsem zklamal spoluhráče," povzdechl si Dončič.

Osobní maximum si vylepšil také Kamerunec Pascal Siakam na 44 bodů a obhájci titulu Torontu pomohl k výhře nad New Orleans 122:104. Drama v Utahu rozhodl Chorvat Bojan Bogdanovič trojkou v poslední sekundě a povedený zápas korunoval 33 body. Utah zdolal 103:100 Milwaukee, jehož řecký lídr a nejužitečnější hráč minulého ročníku Janis Adetokunbo dal 30 bodů.