Sportovci žádají po Bělorusku okamžité propuštění vězněné basketbalistky

8. října 2020 15:06 - Minsk/Praha

Asociace evropských sportovců (EUA) vydala prohlášení, ve kterém žádá okamžité propuštění vězněné běloruské basketbalistky Jeleny Leučankové. Ta byla minulý týden zadržena na minském letišti kvůli účasti na protestech proti prezidentu Lukašenkovi a následně odsouzena k patnáctidennímu pobytu za mřížemi.

 

„Odsuzujeme svévolné a násilné zacházení s protestujícími a používání jakéhokoliv nátlaku a represí, včetně sportovních a ekonomických, vůči běloruským sportovcům," píše se ve výzvě EUA.

Podle amerického serveru CNN se Leučanková chystala opustit zemi kvůli plánovanému lékařskému zákroku v zahraničí. Běloruský režim vůči domácím sportovcům stupňuje represe a sedmatřicetiletou dvojnásobnou olympijskou reprezentantku zadržel a následně uvěznil.

Nesouhlas s politickou situací a s výsledky voleb vyjádřilo v otevřeném dopise na 700 běloruských sportovců. Mezi nimi je několik reprezentantů včetně olympijských medailistů veslařky Alexandry Pankinové nebo plavkyně Alexandry Herasimenjové.

pb, Sport.cz

Časová osa: Basketbal

Filtr článků - Basketbal


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.