Rubriky:

Běžkyně sobě

Chlapec se cítí jako dívka. Se závoděním má problém

26. prosince 2018 06:35 - Washington

Americký chlapec, který se cítí být dívkou, závodí na atletických oválech ve sprintu na 100 metrů. Reprezentuje svou střední školu již třetím rokem, odpor komunity k jeho výkonům ale každý dnem narůstá. Nejde ani tak o samotnou úroveň výkonů jako o možnou nefér výhodu oproti ostatním.

 

Profimedia.cz

Celosvětově narůstá případů lidí, kteří se cítí být něčím jiným, než na co je fyzicky vybavila matka příroda. Pokud to jsou ještě navíc sportovci, problémy narůstají geometrickou řadou. Soutěže se totiž zpravidla dělí na mužskou a ženskou kategorii. Do jaké kategorie ale patří transgenderoví nebo transsexuální sportovci?

Atlet po změně pohlaví: poprvé v historii v národním týmu USA

Andraya Yearwoodová má tělo sedmnáctiletého chlapce, ne tak ale mysl. A tak soutěží za dívky. To se však přestává líbit čím dál více lidem kolem středoškolské atletiky. Lidé ze sportovní komunity hovoří o neférové výhodě a o tom, že by Yearwoodové nemělo být dovoleno závodit.

Transgenderová žákyně si údajně měla změnit jméno a výslovnost po dohodě s vedením školy ještě před nástupem do prvního ročníku, což jí má podle tamních předpisů umožnit závodit jako dívka. Sama žákyně k tomu řekla: „Protože nechtějí, abych závodila, musím trénovat o to tvrději. Chci se dostat do celonárodní soutěže, abych jim dokázala, že se ve mně zmýlili."

Ve Spojených státech amerických si pravidla týkající se transgenderových závodníků a závodnic stanovují jednotlivé státy samy. V domovském Connecticutu oficiálně může Yearwoodová závodit za ženy. Případy, kdy na ni z tribun diváci i ostatní atleti pokřikují, aby toho nechala, se ale množí. Se svým osobním rekordem 12.17 na 100 metrů se dokázala letos umístit na druhém místě ve státní soutěži.

transgender - označení lidí, jejichž genderová identita nesouhlasí s pohlavím, s nímž se narodili
transsexuálové - poznačení lidí, kteří podstoupili změnu pohlaví

Nicméně pokud bude chtít Yearwoodová v závodění pokračovat, bude muset podstoupit jeden rok hormonální léčby nebo chirurgický zákrok. Do té doby bude moci být pouze členkou smíšených družstev. Čistě za ženy bude moci závodit až poté, co bude moci patřičně doložit buď rok starý chirurgický zákrok, nebo roční hormonální léčbu se snížením produkce testosteronu.

boe, Sport.cz

Jak byste problematiku řešili vy?


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce