Běhání v těhotenství? Rada zní – poslouchejte své tělo

4. února 2015 12:00 - Praha
(Aktualizováno: 29. října 2020 14:28)

Co člověk, to jiný názor – ale tak je to vždycky se vším. A tak razím teorii, že nejlepší je používat vlastní hlavu a poslouchat své tělo. Ne, to není klišé. Když to zkusíte, zjistíte, že se mnohdy obejdete bez rad zaručených odborníků. Platí to i o běhání v těhotenství. Cítíte se při běhu dobře? Dokud to tak bude, není třeba abyste s touto aktivitou končila.

 

Profimedia.cz

Běh také může snížit riziko těhotenské cukrovky. Zátěžový test na cukr dnes podstupuje v těhotenství každá maminka a leckterá je výsledkem nemile překvapena. Lepší než dieta je tedy pohybová aktivita, při které cukry spálíte.

Ale pozor!

Rozhodně nepomýšlejte na „vrcholové" sportovní výkony, v těhotenství mluvíme o rekreačním běhu. Ubrat z tempa by měly i ženy, které před otěhotněním pravidelně běhaly či jinak sportovaly. Do osmnáctého týdne těhotenství by týdenní objem neměl překročit sedm hodin běhu, při vyšším zatížení totiž stoupá riziko potratu.

Běhat, když má žena své dny? V principu to nevadí, říká lékař

Názory na to, zda běh toto riziko zvyšuje, se dají rozdělit na dva hlavní proudy. Jedni tvrdí, že způsobuje škodlivé otřesy, a proto je dobré v těhotenství neběhat. Ti druzí argumentují, že v prvním trimestru má zárodek v děloze ještě spoustu místa. Pokud žena v prvním trimestru potratí, nebývá to kvůli běhu. Plod měl pravděpodobně nějakou vadu a v děloze by se neudržel, ani kdyby žena neběhala.

Na co si dávat pozor:
Nezačínejte s novou pohybovou aktivitou, kterou jste před otěhotněním nedělaly
Dodržujte pitný režim, předejdete dehydrataci
Neběhejte do velké únavy
Předcházejte přehřátí
Dýchejte rovnoměrně, nezadržujte dech
Volte vhodné oblečení a obuv
Neběhejte ve vysoké nadmořské výšce, kde je nižší podíl kyslíku ve vzduchu
Běhejte v bezpečném terénu
Pokud se necítíte ve své kůži, zůstaňte raději doma

Běhat byste tedy měly pomalu a ne déle než 30 minut při tepové frekvenci do 75 % maxima. Pokud tepová frekvence dosáhne 140 tepů za minutu, zátěž by měla trvat do 15 minut, pak si raději dopřejte chodeckou pauzu.

Běhání je silnou zbraní proti nadváze. Jak ale začít?

Ženy, které pravidelně běhají, mívají vytrénovaný kardiovaskulární systém a svalstvo dolních končetin a trupu. V těhotenství tak mají výhodu při narůstajících nárocích na zatěžování posturálního svalstva. Lépe ho snášejí, přibírají méně kilogramů a po porodu se snáze vracejí k původním proporcím a kondici.

Kdykoliv během těhotenství však platí, že jakmile vás někde něco začne tlačit nebo píchat, měly byste zpomalit nebo úplně zastavit. Sledovat varovné signály se rozhodně vyplatí – nemusí je totiž vysílat jen vaše tělo, ale i tělíčko vašeho miminka.

Jak začít běhat? Rady pro nováčky a váhající střelce

„Když se nastávající maminka cítí dobře, může běhat do doby, kdy je jí to příjemné a má z toho radost," říká Kateřina Nekolná, moderátorka sportovních zpráv České televize, bývalá reprezentantka v atletickém sedmiboji, a také dvojnásobná maminka. „Já jsem běhala a pak jsem až do osmého měsíce hrála golf."

Není ale dobré se přepínat a trhat rekordy. Ke správnému vývoji potřebuje miminko dostatek kyslíku, proto je dobré se příliš nezadýchávat – běhat tempové úseky je velmi nevhodné.

Každé těhotenství je jiné, a proto jediná opravdu dobrá rada zní: poslouchejte své tělo.

Moderní běhání s aplikacemi je pro úplné začátečníky i pokročilé běžce

Markéta Lyachová, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce