Máme běhat více, nebo spíše rychleji?

2. října 2015 13:14 - Praha

Jak už to tak bývá, vědci přicházejí s novou studií, která možná přináší odpovědi na pár zásadních otázek, vyvolává ale větší množství dalších. Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports ovšem jednu zásadní věc přeci jen řeší, i když zatím na malém vzorku běžců. A to zda běhat více, anebo intenzivněji. Co bude fungovat na vás? Hned zjistíte.

 

Profimedia.cz

První zapeklitost, s níž se musí vyrovnávat snad všechny sportovní studie je známá věc, že každý běžec na různé druhy, formy tréninků reaguje poněkud odlišně. Jedna tréninková metoda tedy bude u sportovců vykazovat rozdílné reakce. Jednou hlubší otázkou pak je, zda lze na základě něčeho předpokládat, že u jednoho konkrétního běžce bude více fungovat to či ono.

Ano, lze. Alespoň toto je z nové studie jasné. Skupina běžců nejdříve absolvovala základní trénink v délce osmi týdnů. Atleti běhali převážně volně a jednou v týdnu si dali tempový běh. Poté se rozdělili na dvě skupiny. Jedna z nich dalších osm týdnů trénovala při zvýšených objemech ‒ navýšili dávky o 30 až 50 %. Druhá naopak snížila kilometráž a věnovala se intenzivnímu tréninku třikrát týdně ‒ 6 x 2 minuty, 2 minuty pauza, navyšováno až do celkových 40 minut běhu.

Pro koho je co?

Vědce zajímalo, jak budou běžci reagovat na zvýšenou intenzitu či na zvýšený objem tréninkových dávek a dále pro které běžce je vhodnější který trénink. Výsledky jednoznačně ukazují rychlejší pokrok skupiny s intenzivnějším tréninkem oproti skupině s vyšším objemem naběhaných kilometrů (39 km oproti 47 km / týden). Je jasné, že v praxi bude hodně záležet na správném vyvážení obou přístupů. Abychom dokázali své výkony maximalizovat, je třeba občas zařadit objemový trénink a občas tempový nebo intervaly.

Co je vhodnější pro vás?

Poměrně jednoduše našli lékaři odpověď i na tuto otázku. Vycházeli při tom z klidové tepové frekvence, kterou měřili ve čtyřhodinových intervalech. Ukázalo se, že běžci s nižší klidovou frekvencí reagovali lépe na objemový trénink a běžci s frekvencí vyšší zase na trénink intenzivní. Interpretace je taková, že vyšší klidová frekvence napovídá, že se organismus lépe srovná s intenzivnějším tréninkovým stresem, zatímco nižší klidový tep je indikátorem toho, že tělo rychleji dospěje na hranice svých možností, a tudíž bude lépe vycházet s mírnějšími stimuly v podobě objemových tréninků.

Příprava na půlmaratón, když chybí čas

Co si tedy z výše uvedeného odnést? Zkuste si měřit klidovou tepovou frekvenci. U dospělých je průměrná hodnota někde kolem 70 úderů za minutu, u mládežníků a seniorů je to poněkud více ‒ 85 Hz u mladistvých, 90 Hz u důchodců. Stará škola vždy upřednostňovala pokusy na sobě samém. Tady máte další možnost. Zvolte si pro sebe pravděpodobně vhodnější variantu a na té více pracujte. Snad měli skandinávští výzkumníci pravdu. Každopádně ale dobrý běh a rychlou nohu!

kü, Sport.cz

Jaké zaměření tréninku preferujete?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce