Slavkovský štít ve Vysokých Tatrách ‒ ztrestejte svá stehna jako nikdy předtím!

9. října 2015 07:05 - Starý Smokovec

Váš současný trénink už vám nepřináší takové pokroky, jaké byste si představovali? Pojďte si s námi zaběhat do velehor! Není to ani moc daleko a domluvíte se česky. Váš tréninkový jídelníček obohatí brynzové halušky nebo Smädný mních, váš tréninkový plán zase kopce nad dva a půl tisíce metrů. Stehna vás budou pálit tak, že jste to ještě nezažili. Troufnete si na opravdové peklo na cvičišti, abyste na bojišti měli pohodu?

 

René Kujan, Sport.cz

Je dostatečně statisticky i lékařsky prokázáno, že trénink ve vyšších nadmořských výškách má mnoho výhod pro běžce toužící po dalším zlepšení. Nižší poměr kyslíku ve vzduchu, vyšší zátěž pro dýchací a oběhový aparát, nárůst počtu červených krvinek, lepší výkony v nižších výškách. Tento začarovaný kruh je dobře znám. Jednotlivé prameny se ale značně liší v údaji, od jaké nadmořské výšky toto platí. Dva, dva a půl či tři tisíce metrů? Každopádně nejvyšší hora Česka Sněžka nám stačit nebude. Zavítáme tedy k našim bývalým bratrům Slovákům a podíváme se do nejmenších velehor široko daleko.

Dýchání: Nejdůležitější věc pro váš dobrý běh. Bez ní zemřete

Slavkovský štít je postrachem všech turistů. Běžcům se o něm zdá v divokých snech plných mrtvolného potu na čele a neovladatelných křečích v lýtkách. Kdo tento vrchol Vysokých Tater zná, raději se mu vyhne. Cesta na něj je pekelná. A obávaná modrá značka nikam nevede. Jen přes kamenitý hřeben na vrchol bez jediného stánku s párky v rohlíku, tam končí. Téměř pět hodin se turisté ze zastávky lanovky Hrebienok trmácí do kopce bez jediné možnosti občerstvení či přestávky z dosahu řádících živlů. A necelé čtyři hodiny zase dolů. Plnotučná túra na celý den. Co si tady počne běžec?!

Je toto ještě běh?!

Opravdový masochista začíná ještě o více jak dva kilometry níže, ve vísce Starý Smokovec. Já volím kratší variantu Hrebienok ‒ vrchol ‒ Hrebienok. Po vystoupení z lanovky se podívejte do nejbližšího nejprudšího a zdánlivě nekonečného kopce. Ano, to je on. Slavkovský štít. Pro začátek zvolím nedovolenou zkratku a po pár metrech opouštím červenou značku do prudkého kopce bývalé sjezdovky. Uspořím tak zhruba dva kilometry, míjím Slavkovskou vyhliadku s několika odpočívajícími turisty a rychle nabírám výšku. A náběh na infarkt.

O běhu by mohl hovořit jen ten největší optimista. Už po prvních pár stech metrech mne pálí stehna jako čert a plíce chlapce z doliny nezvládají zásobovat svaly dostatečným množstvím kyslíku. Popobíhám v nejméně příkrých úsecích, v těch nejprudších se snažím alespoň o rychlou chůzi s opíráním rukou o kolena. Výstup je náročný i psychicky. Několikrát se vám bude zdát, že před sebou máte vrchol takřka na dosah a několikrát zjistíte, že jde jen o nějaký nevýznamný výšvih skalnatého hřebene. Jeden z nich bude i Slavkovský nos. Nemůžu uvěřit údajům na sportovním computeru ‒ přes 20 minut na jeden kilometr! No, tak jeden rekord bychom už dnes měli...

Už tam budem?

Stehna pálí a zároveň tuhnou, zvedající se vichr nepřeje ani dobrým výkonům, ani dobré náladě. V plicích to podivně píchá a ani ta tatranská panoramata už nejsou, co bývala. V ústech se zintenzivňuje pachuť krve a mozek myslí na jedinou věc ‒ už být konečně nahoře a nohy opřít o kámen kopyty vzhůru. Po hodině a půl bezbožné dřiny se v mém zorném úhlu konečně objevuje vrcholový kříž. Není pochyb, toto už opravdu je vrchol Slavkovského štítu.

NA VRCHOL
Délka: 4 km
Stoupání: přes 1200 m
Převýšení: přes 30 %!

Dolů to jde rychleji

Po nezbytné a poměrně dlouhé pauze na vydýchání následuje cesta dolů. Nohy se třesou přestálým vypětím a já jen čekám, kdy mi při doskoku na další nestabilní kámen turistické stezky povolí zesláblá noha, a já skončím na zadku. Jen čirou náhodou se tak neděje. Rozradostněn tímto úspěchem volím modrou turistickou pro celou cestu zpět až na rozcestí s červenou Pod Slavkovským štítom. Odtud se značnou úlevou skotačím přes kořeny stromů a uvolněné kameny zpět k záchranné stanici lanovky. Prodlužuji si tak trasu o dva kilometry. Při průměrné rychlosti klesnuvší na závratných dvanáct minut na kilometr si to ale mohu dovolit.

Computer mluví cosi o 190 hodinách nutného odpočinku. Cítím se spráskaný jako po náročném městském maratonu. Uléhám do trávy a svůj skelný pohled bořím do mraků. Výrazně zvýšeného tréninkového efektu bylo dosaženo. Už se těším na ty nové červené krvinky. Teď se jdu ale pořádně vycpat. Nebo jsem myslel vyspat?

Z VRCHOLU DOLŮ
Délka: 6 km
Klesání: zhruba 1200 m
Záporné převýšení: zhruba 20 %
René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce