Rubriky:

Ladíme

30 let starý rekord padl. Může za to 72letý stařík z Ameriky

17. prosince 2017 10:31 - New York

Garry Patton z Rock Rapids v Iowě je 71letý stařík, který se od svých vrstevníků trochu odlišuje. Cvičí, trénuje každý den a už přes rok si brousil zuby na světový rekord na jednu míli. Teď ho dal. Sedmého prosince si dal s předstihem dárek ke svým 72. narozeninám. Rekord, který odolával celých 30 let, rozdrtil na prach. A v čem je jeho tajemství?

 

Profimedia.cz

Garry Patton je inženýr v důchodu a ve svém volném čase pomáhá jako dobrovolník jiným důchodcům se zajištěním zdravotní péče. „Sedím takhle vedle hromady 65letých lidí a říkám si: Člověče, jsem hrozně rád, že nemám jejich fyzickou kondici!" Garryho fyzička nevznikla jen tak, jako nějaký přírodní úkaz. Ne, tomuto dědovi se daří zůstat fit díky píli, vytrvalosti a odhodlání. Svým cvičením obhajuje i svoje běžecké výkony. Těžko si jinak představit, že nastavíte nový světový rekord ve své věkové kategorii, když běháte jen 24 kilometrů za týden!

Slovenský důchodce senzačně vyhrál v New Yorku!

Pattonův trénink má svůj pevný jízdní řád a je založený na posilování. Běhá vlastně jen každý třetí den. Jeden den zvedá činky, jeden den věnuje cross trainingu a až ten třetí běhá. Každé ráno navíc stráví půlhodinu děláním dřepů, kliků a angličáků (vzpor-dřep-výskok ‒ pozn. red.) a každý den se také protahuje. Ani jeho běžecký trénink není jednotvárný. Jednou běhá kopce, jednou si dá jedenáctikilometrový běh s vkládanými rychlými intervaly o 1200 metrech a do třetice běhá intervaly na dráze. Ten samý běžecký trénink tak absolvuje jen jednou za devět dní.

Není tedy divu, že Patton dominuje ve své věkové kategorii běžeckému poli už dobrou desítku let. Už si vydobyl i nějaké americké rekordy na středních tratích. Světový rekord na jednu míli mu ale dlouho nedával spát. Pokusil se o něj už loni. Tehdy ovšem chybělo dvě a půl vteřiny. Letos se do míle pustil s vervou, zároveň se však snažil zachovat chladnou hlavu. Možná až moc. Tak se totiž stalo, že už v půlce bylo téměř jasné, že to zase nevyjde. Ale pak se něco přihodilo...

„Tu první půlku jsem dost podělal. Když jsem viděl, že jsem pozadu už o čtyři vteřiny, moje první myšlenka byla: Sakra, teď to prostě zkusím nakopnout a uvidím, jak dlouho to můžu vydržet," říkal v cíli už s úsměvem novopečený rekordman. Tvrdí, že za své úspěchy může děkovat velké různorodosti tréninku. „Nemám žádná zranění, což je moje největší výhoda oproti ostatním," říká přesvědčivě borec, který od roku 2008 nevynechal jediné národní mistrovství.

„Když je vám dvaasedmdesát a nemáte žádné větší zdravotní trable, znamená to, že pár věcí děláte správně. A taky že máte obrovské štěstí," říká moudře muž, od nějž bychom se mohli učit.

kü, Sport.cz

Co plánujete na důchod vy?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce