Po 43 letech skončil se sportem. Proč nevynechal jediný den?

21. srpna 2015 09:17 - Praha

Můstky, plomby, protézy, to byla jeho doména. Ne však jediná. Jon Simpson, sedmasedmdesátiletý dentista v důchodu, běhal každý den v průběhu 43 let alespoň jednu míli denně. Před patnácti lety málem vynechal a přerušil, ale nestalo se nakonec. "Dostal jsem otravu z vánočního jídla a musel jsem jet na pohotovost. Běhat jsem šel, když jsem se vrátil z nemocnice," vzpomíná muž, který běhal v blízkosti university v Memphisu, kde je travnatá plocha. Jenže letos v létě nečekaně skončil. Lékaři mu po 15 991 dnech dali jasný ortel, musel na operaci.

 

Archiv: Jon Simpson

Za více než čtyři desetiletí se mu stalo běhání rutinou. Ráno vstal v 5:30, vypil sklenici vody s vitamínem D, zacvičil si před běháním, které měřilo obvykle přes tři kilometry. Tak se postupně v jeho těle a hlavě vytvářela závislost, která byla víc než láska k běhu. "Ve skutečnosti nejsem ten, který si užívá dlouhé běhy. To je fuška pro mě a mojí pravou nohu."

V létě roku 1954 jel Simpson na dovolenou do Arkansasu. Brzo se však cítil špatně, když se vrátil domů, navštívil nemocnici, kde mu testy odhalily obrnu. Kvůli této diagnóze přišel o semestr školy. Více než devět měsíců se neobešel bez dřevěných berlí. „Zbytek mého života jsem strávil tím, že se snažím posílit svou pravou nohu," svěřil se pro server runnersworld.com.

V roce 1971 začal běhat každý den

Simpson začal pravidelně běhat zatímco sloužil v americké armádě ve Fort Benningu v Georgii. Když mu bylo kolem třiceti, běhal obvykle šest dní v týdnu a v neděli odpočíval. Jenže 30. srpna 1971 provedl osudové rozhodnutí a začal běhat každý den. Od té doby si zaběhal i po světě, například v Anglii, na Islandu, nebo v Izraeli. Když bylo potřeba, tak i na palubě výletních lodí.

Zajímavostí je, že nikdy neběžel žádný závod. „Ani pět kilometrů," přiznává. Prostě ze zvyku, máte dobré boty, každý den víte, co přijde. Po dvaceti letech běhání mu manželka nechala jednu starší běžeckou botu předělat do bronzu. Dokonce i s dírou vpředu. Kromě toho Simpson má plaketu od Running Streak Association ve Spojených státech z roku 2001, kterou získal za čtyřicet let nepřetržitého běhání.

10. června 2015 nastal konec

Přesto věděl, že jednou přijde konec. Osudný den nastal 10. června 2015, když se jeho pravá noha při běhu podlomila. Spadl a lidé mu museli pomoci domů. Další den to ale nebyla jeho noha, která ho brzdila, ale jeho vize, která trvala přes čtyřicet let. Při lékařské kontrole mu objevili problém se sítnicí a doporučili okamžitou operaci. „Řekli mi, že to může trvat týdny, než bych mohl uvažovat zase o běhání," řekl Simpson. Po 15 991 dnech přišel konec.

On a Mark Covert jsou členy exkluzivního klubu. Oficiální definice klubu je, že musíte uběhnout alespoň jednu míli (1,61 kilometrů) v rámci každého kalendářní den. V současné době má klub 570 lidí na aktivním seznamu

"Uběhnout jednu míli není tak těžké," říká Mark Washburne, prezident klubu, který běhá alespoň tři míle denně od 31. prosince 1989. "Někteří lidé si myslí, že jsme posedlí. Lepší ale je, když si myslí, že jsme oddaní," dodal Washburne.

lik, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce