Rubriky:

Odjinud

Běhání je levný sport. Pokud mu propadnete, je to lež!

12. ledna 2016 12:56 - Praha

Běhání je levný sport. Věta, kterou slyšíme ze všech stran. Je to lež. Pokud běhání propadnete, bude chtít více, a to stojí finance. Běhání není jen o jednom páru běžeckých bot, který vydrží roky a triku z tržnice. Navíc levný pár kecek není běh na dlouhou trať. Každá kariéra začíná prvním párem, který se postupně rozrůstá, a na něj se nabalují další věci.

 

Právo

Po pár měsících zjistíte, že toužíte po lepším. Chcete si zkusit i jiný povrch - kopce, terén, dráhu. Více hodin strávíte tréninkem, patrně si pořídíte další pár běžeckých bot, což je finanční náklad. V běžecké speciálce vám rádi poradí a kvalitní obuv také více stojí. Původní levnější pod náporem dojde k újmě, případně už má odběhané kilometry a dosluhuje.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Po čase zjistíte, že obyčejné triko nestačí. Kolem sebe budete mít běžce ve „funkčních dresech," které jsou technologicky na výši. Toto triko je příjemnější pro tělo, lépe se vypořádá s potem, zápachem. Na lepší se snadno zvyká, budete chtít časem další, což je další nápor na peněženku.

A máme tu chladnější počasí, takže další oblečení, které vás ochrání před nečasem, k tomu také trochu bezpečnosti. Tedy reflexní prvky, pokud budete běhat za soumraku, za tmy. Když přituhne, přibude čepice, rukavice, sportovní mikina, bunda, zateplené elasťáky, někdo si určitě oblíbí i čelovku pro lepší vidění.

Startovné není zadarmo

Drahé oblečení si budete chtít hýčkat, takže proč nenakoupit speciální prací prostředek, který všechna vlákna lépe ochrání, tím vám přece dražší oblečení déle vydrží funkční. Jenže zadarmo to není.

Pokud udeří mrazy a venku se nebude moci běhat, přijde na řadu členství v posilovně, abyste mohli aspoň na běžecký pás. Případně zvolíte jiný sport pro udržení fyzičky - fitness, bazén, které také nejsou zadarmo. A investovat do svého běžeckého pásu? To není levná záležitost.

Běháte, platíte více. V tomto bodě se určitě už neobejdete bez sportovních hodinek, které vám budou hlídat rychlost, tep, kalorie. Budete chtít porovnávat svoji výkonnost, časy. Sporttester není zadarmo, takže další pozdrav z kreditní karty.

Když už budete běhat měsíce, zatoužíte si zaběhnout určitě i nějaký závod, zažít porovnání s dalšími, cítit adrenalin, vzrušení. Takže tu máme startovné, něco stojí cesta na závody. Většinou u jednoho boje s časem neskončíte, budou další. Poznáte nové známé, ti vás pozvou na své oblíbené tratě, nahecují vás, což jsou další výdaje.

Zranění a následná léčba

Patrně se nespokojíte jen sami se sebou. Účast v běžeckém klubu něco stojí, získávání informací také. Ano, na internetu najdete vše, ale co třeba kniha od uznávaného běžce, běžecký časopis? A je tu další možná cesta k vydáním. Také milujete hudbu, dává vám sílu, energii, motivuje vás, takže MP3 přehrávač. Je menší, lehký a pohodlnější než telefon.

Doběhli jste, máte hlad, tělo potřebuje doplnit energii, regenerovat. Před tréninkem jste neměli čas si nic připravit, zázračná energetická tyčinka vše napraví.

Časem se určitě objeví nějaké zranění. Lékař doporučí fyzioterapii, masáže, koupi sportovních doplňků. Při návratu budete na sebe více dávat pozor. Zvolíte kvalitnější obuv, prevenci a finanční spirála levného běhání narůstá.

Stále si ještě myslíte, že běhání může být jen levný sport?

Libor Kalous, Sport.cz

Je běhání levným sportem?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce