RECENZE: Rich Roll - Hledání ultra

25. února 2015 16:06 - Praha

Staré známé přísloví praví, že kdo hledá, najde. Najde to své i Rich, čtyřicátník s dvaceti kily nadváhy, který nevyjde bez zastavení ani schody do prvního patra svého domu? Budoucí běžec Roll se rozhoduje pro radikální změnu stravování a vlastně i celého konceptu svého života. Tři měsíce po změně vyráží na pohodový ranní výběh, aby později zjistil, že uběhl skoro celou maratónskou distanci. Rich Roll je na čerstvé stopě svého ultra. A jak jste na tom vy?

 

Milan Malíček, Právo

Rich Roll je čtyřicetiletý tlustý páprda, co se nejraději cpe hamburgery a steaky. Jednou v noci jej ale potkává poznání ‒ takhle to dál nejde! Začne experimentovat s podezřele páchnoucími zdravými ranními kašemi a zelenými čajíčky své manželky. Přes svůj velký údiv zavrhuje zanedlouho také maso.

Skoro to vypadá, že každý, kdo chce v ultradistancích něco dokázat, jako by měl sklony nejíst maso a pozvolna opouštět i další živočišné produkty, až se stane veganem. Jen vzpomeňte na Sotta Jurka. A to zdaleka není jediný vegan, o němž je ve světě sportu slyšet.

Body, vteřiny a alkohol

Od každé knihy má člověk nějaká očekávání. Tuto knihu předchází pověst příběhu, kterak lidská troska ze sebe dokázala vykřesat nemožné. A právě proto vás kniha ze začátku možná trochu zklame, až se dozvíte, že Rich býval v mládí jedním z nejlepších plavců ve Spojených státech. Pak už to ale jede jako po drátkách.

Abstinent Roll na univerzitě vlčí, své plavecké rekordy vyměňuje za rekordy pijácké a proflákává se životem, jak to jen jde. Alespoň takhle to autor líčí. Podezřívavému českému čtenáři možná trochu vrtá hlavou, jak je možné, že takový člověk má podezřele dobré výsledky na univerzitě, dostává dobré pracovní zakázky a postupuje po pracovním hierarchickém žebříčku strmě vzhůru. Možná získáte z líčení takovou nepříjemnou dochuť, jako by autor nebyl až tak úplně upřímný a svůj příběh líčil s trochou té kašírky a záměnou některých barev.

Ano, je těžký alkoholik, je tlustý a líný, ale zázračně rychle se dostává zpět na vrchol své výkonnosti. Že by další verze amerického snu?

Chceš něco dokázat? Tak makej!

Pokud se prokoušete zhruba 250 stranami knihy, určitě si odnesete poměrně realistický pohled na to, co se odehrává v mysli závislého člověka. Jak rychle lze zapomenout na všechno, co jste měli rádi, kvůli něčemu, co vám už vlastně nepřináší ani tu počáteční úlevu. Druhá věc, kterou vás kniha obohatí, je určitě stará známá pravda: Za úspěchem stojí spousta dřiny. Bývalí veksláci prominou, těch se to samozřejmě netýká.

Inspirativní kniha pro ty, kteří chtějí s něčím začít, i pro ty, kteří hledají své nejzazší limity. Každý může ve svém životě nalézt ultra, ale jen někteří k tomu mají dost odvahy a vytrvalosti. Rich Roll ho našel. A když budete chtít, najdete ho i vy.

Velkou část knihy zabírají popisy tréninků či závodů typu ironmana. Jednu z posledních kapitol tvoří popis překonávání EPIC 5, pětice ironmanů za sebou, kterou Rich Roll absolvuje jako první společně se svým ultravytrvaleckým přítelem, jenž má funkční pouze jednu ruku. A úplně nakonec nás autor seznámí se svým pohledem na svět výživy a stravování. To určitě stojí za zamyšlení. A nejen za to.

Další recenze:
Scott Jurek - Jez a běhej
Kilian Jornet - Běhej, nebo zemři
Jean Echenoz - Běhat. Románová pocta Emilu Zátopkovi

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
kniha Rich Roll: Hledání ultra
René Kujan, Sport.cz

Četli jste Hledání ultra? Jak byste ji hodnotili?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce