Rubriky:

Radíme

Ach ty achilovky – jak je dostat zpátky do hry

3. září 2015 14:09 - Praha

Také vás maminka při koupání v zázračné řece držela za patičku? Bolesti, též achillodynie, zánět a přetržení Achillovy šlachy patří k nejčastějším běžeckým zraněním. Nejdelší a nejsilnější šlacha v těle vydrží dost a dlouho, ale rozhodně ne všechno.

 

Profimedia.cz

Anatomicky je Achillova šlacha spojena s trojhlavým lýtkovým svalem a upíná se vzadu na patní kost. Trojhlavý lýtkový sval se skládá ze dvou hlav povrchových a jedné hluboké. Povrchové hlavy (musculus gastrocnemius), které tvoří konturu lýtka, jsou svaly fázické, s rychlými bílými svalovými vlákny schopné rychlého pohybu, zatímco hlava hluboká (musculus soleus) je svalem posturálním, s obsahem pomalých vláken a také tendencí ke zkracování.

Tato rozdílnost může snadno vést k funkčním poruchám. Pokud k tomu dále připočteme velké zatížení – mnoho kilometrů na tvrdém, nebo naopak příliš měkkém povrchu, špatnou obuv i techniku běhu a v neposlední řadě nedostatečné protahování a regeneraci, problém je na světě. U rychlostních sportů (sprinty, skoky a míčové hry s častými akceleracemi a změnou směru) více hrozí prasknutí šlachy, u běhů na střední a dlouhé tratě zánětlivé změny. Mladá a zdravá šlacha obvykle nerupne – větší nebezpečí ale hrozí starším sportovcům s věkem a touhou dosahovat stále vysokých výkonů, a dále na podkladě zánětlivých změn ve šlaše a jejím okolí.

Plíživý nepřítel

Problémy přicházejí plíživě – pocit ztuhlosti a občasnou bolest na začátku běhu, která postupně odezní nebo pnutí v dolní části lýtkového svalu, jsme si s přibývajícími léty zvykli brát za normální záležitost. Jenže to už jsou první stadia nepříjemného a vleklého zánětu. Když už to bolí prakticky pořád, v klidu a na dotek, kolem šlachy se vytvoří boule nebo otok v celé její délce a v okolí to podivně vrže (takzvaný crepitus při propnutí a přitažení špičky v důsledku otoku), je třeba problém okamžitě řešit. Lze tak říci, že není za pět minut dvanáct, ale půl jedné.

To potvrzují i lékaři a fyzioterapeuti: „Achillova šlacha je především ve své střední části poměrně málo cévně zásobena. Při přetížení jsou drobné cévky stlačeny otokem a celkovým zkrácením a ztluštěním šlachy, její výživa tak vázne. Dlouhodobým přetěžováním lýtkového svalu přechází toto napětí postupně do úponové Achillovy šlachy, kde může vzniknout zánět - takzvaná tendinitida. Zánět narušuje velmi zásadně elasticitu šlachy i její samotnou strukturu. Ignorováním varovných bolestivých podnětů může dojít až k jejímu přetržení," varuje před podceňováním obtíží Iva Bílková z Centra fyzioterapie FYZIOklinika.

Jak tomu předejít?

Každému tréninku a závodu by mělo předcházet důkladné prohřátí a pečlivé rozcvičení, především pokud je chladno a vlhko. Strečink po zátěži a ve dnech tréninkového volna by měl být samozřejmostí. Pokud se problémy již objeví, je třeba snížit/až přerušit zátěž do odeznění všech potíží. Bývají doporučovány i klínky do obuvi, které sice odlehčí napětí, nicméně šlacha se dále zkracuje. S podporou i bez ní je proto důležité protažení nejen lýtek, ale celých dolních končetin.

Zejména u vytrvalostních běžců bývají slabé, a zároveň zkrácené hamstringy, což klade ještě větší zátěž na již přetížená lýtka. Pokud tedy běháte právě proto, že vás nebaví chodit do posilovny, vyplatí se hamstringy i celé tělo, včetně trupu a paží, pravidelně posilovat (je totiž dalším známým faktem, že řada běžců prakticky nepoužívá ruce při běhu). Posilování „vršku" je také skvělou a prakticky nezbytnou tréninkovou alternativou, když nějakou dobu nemůžete běhat.

Z tohoto pohledu se nedoporučuje ani běh přes špičku. Protože však běh přes paty s sebou nese celou řadu ještě větších rizik, vyplatí se styly běhu střídat, popř. volit kompromisní variantu s došlapem přes střed chodidla a vytrvalost dále dohonit jízdou na kole nebo plaváním (crosstraining). Slušné odlehčení představuje také nordic running, běh s holemi připomínající klasickou techniku na běžkách, což potvrzuje i zakladatel nordic runningu u nás Milan Kůtek: „Při použití holí dochází k evidentnímu snížení zátěže na klouby a šlachy dolních končetin, což má výrazný zdravotně-preventivní efekt, obzvláště při delších bězích.

Čím intenzivněji zapojujeme horní končetiny do odrazu holemi (tj. „odebíráme" zátěž nohou pažemi), tím více šetříme paty, achilovky, a kotníky. To mohou ve svůj prospěch využít především sportovci s akutními potížemi dolních končetin, nebo v rámci rekonvalescence po zranění". Běh s holemi je navíc energeticky náročnější, takže se není třeba obávat většího tréninkového výpadku. „O holích" tak běhala i naše přední běžkyně Ivana Sekyrová ve své zimní přípravě a používá je i světová oštěpařka Barbora Špotáková.

Jak ji léčit?

Pokud šlacha praskne, je to zdaleka slyšet (jako když lupne suchá větev) a operačnímu zásahu se tu nevyhnete. Protože je nutné sešít k sobě odtržené části co nejdříve (ideálně do čtyř hodin), může se tak snadno stát, že nebudete mít štěstí na šikovného doktora a zákrok se nepodaří. Tedy k běžnému životu ano, ale ne už ke sportu. Částečné natržení lze vyřešit konzervativně – klidem a fixací. Nezaběháte si několik měsíců. Svůj klid potřebuje i zánět. Vyhněte se ale injekcím s kortikoidy – problém i riziko do budoucna se po přechodné úlevě ještě zvětší.

Problém se obvykle řeší protizánětlivými mastmi, omezením sportovní zátěže, pasivní podporou v podobě podpatěnek, laserem, ultrazvukem a protahováním. Potíže se však rády vracejí, pokud se neřeší komplexně – zjištěním a úpravou dysbalancí celého těla. Na samém začátku tak může stát dávný úraz, podvrtnutí nebo asymetrie v postavení celé nohy, kratší končetina, odchylky v postavení pánve či páteře. Při úporných chronických potížích přichází na řadu operační zákrok s vyčištěním okolí šlachy. Ti, kteří jej podstoupili, si obvykle pochvalují úlevu od potíží.

Na druhou stranu, každý invazivní zákrok provází jizvení a srůsty a neřeší se ani dysbalance, které stály na počátku. Efektivní a neinvazivní řešení dále představuje léčba fokusovanou rázovou vlnou, působící cíleně do hloubky a současné ošetření radiální rázovou vlnou, která uvolní celé lýtkové svalstvo. Kinesiotaping nejen prodlouží efekt terapie, ale pomůže chránit šlachu i při pozdějším tréninku a závodech. Doma pak dále pomůže kvalitní protahování, aplikace protizánětlivých mastí, Prissnitzových zábalů, a šlapačky pro podporu místní cirkulace. Protože si záněty libují v kyselém prostředí, léčbě dále napomůže strava s doplňky proti překyselení organismu, detoxikační čaje a pitný režim.

Posilování lýtkových svalů v prevenci i v rekonvalescenci

Zatímco o přínosu posilování lýtkových svalů není pochyb, v rekonvalescenci se dostáváme k otázce, na kterou možná překvapivě odpovědí výzkumy z let 1998 a 2004, jejichž výsledky citoval American Journal of Sports Medicine: Sportovci se zraněnou achilovkou byli rozděleni na dvě skupiny, kdy po dvanáct týdnů jedni pravidelně posilovali lýtkové svaly, druzí pouze drželi klid, nosili vložky do bot a mazali masti. Ti první zvládli po třech měsících plnou tréninkovou zátěž, zatímco ti druzí se příliš nezlepšili a problémy se jim častěji vracely.

Ze života

Protože podobný problém doběhl i mne, podělím se v závěru celého seriálu opět o vlastní zkušenost. Zpětně vzato, nebyla to jen záležitost posledních pěti let, kdy jsem s třemi malými dětmi (a hromadou naběhaných kilometrů) nedokázala najít čas na tolik potřebné protahování, posilování, chyběl mi kvalitní spánek a jako na každém, asymetrie se najdou i na mně.

V sedmnácti letech jsem si ošklivě podvrtla kotník, později jsem několikrát chytila bolestivou křeč do lýtka, čas od času mne tahalo v místě přechodu šlachy a svalového bříška, vše na jedné straně – a na dráze se také běhá jedním směrem dokola. K tomu jsem hezkých pár let ráda chodila „za dámu", a tak jsem s příchodem na trénink často měnila jeden dlouhý hřeb vzadu za šest malých vpředu – vražedná kombinace, kompenzovaná tenkrát protahováním a posilováním v hojné míře, když jsem však od sprintu přešla na delší tratě, těchto důležitých součástí tréninku podstatně ubylo.

Přesto se mi problémy vyhýbaly až do roku 2010. Přibývaly dětičky a na základní regeneraci nebyl čas vůbec, výkonnost šla dolů. Na jaře 2015 již bylo jasné, že problém už sama nezvládnu, a tak jsem absolvovala několik sezení – léčbu rázovou vlnou, intenzivní domácí regeneraci, vše další od masáží po moxování, podařilo se mi protáhnout do poloh, jako nikdy předtím a přidala doplňky stravy Aloe Vera Freedom, tekuté kolostrum a Pro Balance od LR, vybavila jsem se pomůckami pro regeneraci.

Po Mezinárodním běžeckém desetiboji (kdy mi bylo skutečně nejhůř) jsem musela svůj běžecký trénink zcela nahradit kolem a jinými aktivitami, které mne ale zdaleka tolik nenaplňují, a tak jsem byla ráda, když jsem si cca po šesti týdnech mohla dovolit nordic running a lehká běžecká cvičení bez odrazů. Absolvovala jsem i několik závodů na kratší tratě včetně mezistátního utkání v Salcburku. Stav se zlepšil a kontrolní ultrazvuk byl čistý, ale v tréninku přidávám jen pomalu, aby se to už neopakovalo.

V tomto těžkém období se mi nejvíce ulevilo ve chvíli, kdy jsem přijala fakt, že nešlo jen o dočasnou indispozici, ale ocitla jsem se ve stavu lazarů a i ta trpělivost a práce na uzdravení k výkonnostnímu sportu prostě patří. Jinak řečeno, něco mi muselo doslova podrazit nohu, abych i po čtvrtstoletí běhu postavila své zhuntované tělo do latě, tolik důležité nejen pro další získávání medailí. Abych dokázala najít čas na pravidelné posilování, strečink a regeneraci. Tedy vše, co vtloukám do hlav svým klientům. Kovářova kobyla chodila ale dlouho bosa...

Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci s fyzioterapeuty z Centra fyzioterapeutické péče FYZIOklinika v Praze.

Přečtěte si také:
Kyčelní kloub ‒ aby dlouho nesl naše kroky
Zdravá kolena i na stará kolena
Kotníky – nejčastější kámen úrazu

Vanda Kadeřábková-Březinová, Iva Bílková, Sport.cz

Měli jste někdy problémy s achilovkami?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce