V americké větrné loterii bral Šlesingr poprvé body

Poryvy proměnlivého větru dělaly dost výraznou paseku na střelnici při závodě Světového poháru na 10 km v americkém Soldier Hollow, kam se vrátil biatlon poprvé od ZOH 2002. Nečekaný triumf si připsal Nor Christiansen, ale radovat se mohl také nejlepší z českého tria Michal Šlesingr, jenž poprvé v sezoně bral body a za 19. místo v cíli jich byla slušná porce.

Sprint biatlonistů v americkém Soldier Hollow vyhrál Nor Vetle Sjaastad Christiansen a radoval se z prvního vítězství ve Světovém poháru v kariéře.

Šestatřicetiletý Šlesingr kvůli zranění zad od půlky prosince v seriálu SP absentoval. Vrátil se až před týdnem v Canmore, kde mu ale děsné mrazy moc nesedly a teprve v USA bylo znát, že už zase dokážu naplno měřit síly s elitou. „Ještě není v top formě, ale udělal slušný výsledek. Musím ho pochválit," ocenil trenér českých mužů Zdeněk Vítek.

Ještě lépe než Šlesingr běžel stříbrný olympijský medailista v této disciplíně Michal Krčmář, jenž ještě před druhou střelbou mohl myslet na elitní desítku, ale dvě rány mimo terč ho srazily až na 26. místo v cíli. „Jak z toho byla místy výrazná větrná loterie, tak Bimbo na to doplatil z našich kluků nejvíc. Foukalo mu to tam z různých stran, takže si s tím vlastně ani nemohl poradit," přiznal Vítek.

Michal Krčmář při sprintu.

Tomáš Krupčík udělal dvě chyby při položce vleže i vstoje a s celkově čtyřmi trestnými koly mohl zapomenout nejen na body, o pár vteřin mu utekl i postup mezi 60 nejlepších, které čeká sobotní stíhačka. „Nul bylo děsně málo a dost lidí nějak odneslo silné, a hlavně proměnlivé poryvy větru, protože při takovým podmínkách bylo vážně těžké hlavně ze stojáků něco trefit," komentoval loterii na střelnici Vítek.

Na vítr si právem mohl stěžovat i norský fenomén J. Boe, který vstoje poslal čtyři rány mimo terč a přes jasně nejlepší běžecký čas obsadil páté místo. Boe teprve potřetí v sezóně chyběl na stupních vítězů, přesto dál s výraznou převahou vládne celkovému hodnocení SP a má nejblíže i ke všem čtyřem malým křišťálovým glóbům.

Na sérii norských triumfů v Canmore i na čtvrteční vítězství krajanky Röiselandové navázal 26letý Christiansen, jenž byl při prvním triumfu kariéry neomylný při střelbě a díky rapidnímu zrychlení na posledních stovkách metrů o 1,3 sekundy předčil dlouho vedoucího Francouze Desthieuxe. Senzací je i třetí příčka debutujícího Němce Reese.