Biatlonista Boe po přiznání k chybě přijde o body do SP a odměnu

28. února 2019 09:45 - Praha

Lídr Světového poháru biatlonistů Johannes Thingnes Boe se s mezinárodní unií IBU dohodl na tom, že se vzdá 43 bodů za čtvrté místo ze stíhacího závodu v Soldier Hollow. Norský suverén sezony, jenž v závodu v USA před dvěma týdny na poslední střelbě vypálil jen čtyři náboje místo pěti, také přijde o prize money ve výši 7000 eur (zhruba 180 000 korun).

 

Profimedia.cz

Pětadvacetiletý Boe porušil pravidla při střelbě vestoje v závěru posledního individuálního závodu na SP v Utahu, což se později potvrdilo i podle televizních záběrů. Do cíle dojel se zbývajícím nábojem v zásobníku a informoval o tom rozhodčí. Jak uvedla IBU, kvůli špatné komunikaci mezi rozhodčími se informace nedostala k závodní komisi, jež se tak případem nezabývala a výsledky ponechala v platnosti.

"Je to nešťastná záležitost, ale ve spolupráci s Johannesem jsme snad našli nejlepší možné řešení," uvedl v tiskové zprávě sportovní ředitel IBU Felix Bitterling. Vysvětlil, že dodatečně už nebylo možné oficiální výsledky upravit.

Nejlepší možný způsob řešení

"Doufáme, že díky Johannesově ochotě jednat v nejlepším zájmu sportu jsme to vyřešili nejlepším možným způsobem: žádná diskvalifikace, ale body a prize money mu byly odebrány," dodal.

Vítěz dvanácti závodů SP v sezoně i po ztrátě bodů vede pořadí seriálu s obrovským náskokem 291 bodů před Rusem Alexandrem Loginovem.

"Záležitost je tím pro mě uzavřená. Šel jsem za rozhodčími hned po závodě a řekl jsem jim, že porušení pravidel byla moje vina. Chci zdůraznit, že bych žádný trest nedostal, kdybych se k tomu nepřiznal. Doufám, že IBU udělá vše pro to, aby se podobné chyby neopakovaly," řekl Boe, jenž bude patřit k hlavním favoritům březnového mistrovství světa v Östersundu.

Průběžné pořadí Světového poháru biatlonistů po odebrání 43 bodů Johannesi Thingnesovi Boeovi za porušení pravidel v Soldier Hollow (po 18 z 26 závodů):
1. J. T. Boe (Nor.) 936,
2. Loginov (Rus.) 645,
3. Desthieux 636,
4. Fillon Maillet (oba Fr.) 596,
5. Eder (Rak.) 569,
6. M. Fourcade (Fr.) 554,
...17. Krčmář 319,
24. Moravec 247,
48. Krupčík 70,
72. Šlesingr (všichni ČR) 22
ČTK

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.